StoryEditorPorady prawne

Rada nadzorcza w spółce - jak ją powołać prawidłowo?

21.06.2020., 13:06h
Prowadzimy od wielu lat gospodarstwo rolne w formie spółki z o.o. W 1994 roku, w chwili jej powstania, było 44 udziałowców i powoływaliśmy radę nadzorczą, gdyż taki mamy zapis w umowie. Obecnie udziałowcami są 3 osoby. Czy nadal musimy powoływać radę nadzorczą? Czy powinniśmy zmienić umowę spółki?

Żeby powstała rada nadzorcze konieczna jest zmiana umowy

W tej sytuacji konieczna jest zmiana umowy. Dopóki bowiem umowa spółki przewiduje powołanie rady nadzorczej, ten organ nadzoru musi istnieć.

Kiedy obowiązkowe jest powołanie rady nadzorczej?

W myśl art. 213 § 2 Kodeksu spółek handlowych uchwalonego 15 września 2000 r., obowiązkowe jest ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500 tys. złotych, a liczba wspólników jest większa niż 25. W mniejszych firmach rada nadzorcza lub komisja rewizyjna (albo oba te organy) jest ustanawiana, jeśli umowa spółki to przewiduje.

Czy wspólnik może skontrolować spółkę?

Pamiętać należy, że w myśl art. 212 K.s.h., prawo kontroli służy każdemu wspólnikowi. W tym celu wspólnik lub wspólnik z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu. Zarząd może odmówić wspólnikowi wyjaśnień oraz udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki, jeżeli istnieje uzasadniona obawa, ż...
Pozostało 50% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:27