ARiMR podało, że do 28 kwietnia do Agencji złożyło 6957 rolników. Agencja uważa, że ta liczba jeszcze się zwiększy, ponieważ część gospodarzy wysłało wnioski za pośrednictwem poczty.
Restrukturyzacja Małych Gospodarstw – zaostrzone wymogi
Rolnicy już wcześniej – po ogłoszeniu warunków jakie trzeba spełni, aby uzyskać dotację – twierdzili, że normy te są wyśrubowane i raczej niewielu rolników będzie zainteresowanych premią w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw.
Główny problem był takt, że beneficjent musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik albo małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej ostatnie 2 lata poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy. W tym okresie gospodarz nie powinien też prowadzić działalności gospodarczej ani pracować zawodowo poza rolnictwem, co wiązałoby się z ubezpieczeniem w ZUS.
O dotacje w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw w 2017 roku mogli ubiegać się rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne, którego wielkość ekonomiczna nie przekracza 10 tys. euro.
Restrukturyzacja Małych Gospodarstw – punktacja
Teraz ARiMR będzie oceniać nadesłane zgłoszenia. Premiea zostanie przyznana na podstawie sumy punktów, przyznawanych na podstawie określonych kryteriów. Żeby liczyć na otrzymanie dotacji w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw należy otrzymać minimum 10 punktów.
Kryteria do spełnienia to:
- kwalifikacje zawodowe (od 1 do 5 pkt);
- rodzaj planowanej produkcji (od 2 do 4 pkt);
- kompleksowość biznesplanu (od 0,5 do 3 pkt);
- wpływ na realizację celуw przekrojowych (od 0,5 do 5 pkt);
- wiek wnioskodawcy - jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca nie ma więcej niż 40 lat – 3 punkty;
- docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa:
- powyżej 20 tys. euro – 5 punktуw,
- 16 – 20 tys. euro – 3 punkty,
- 12 –16 tys. euro – 1 punkt.
.
Więcej o restrukturyzacji małych gospodarstw przecztasz tu: ARiMR daje 60 tys. złotych na Restrukturyzację Małych Gospodarstw.