O czym trzeba pamiętać przy składaniu wniosków?
Jak co roku, rolnicy mogą wnioskować o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w dwóch turach. Wyznaczono następujące terminy składania wniosków:
- od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) dokumentującymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.,
- od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.
Pierwszy zwrot na nowych zasadach
Z początkiem nowego roku w życie weszły nowe przepisy, regulujące wypłacanie zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Obecna tura będzie więc pierwszą, w której obowiązują nowe limity:
- 110 litrów na 1 ha użytków rolnych – w przypadku rocznego limitu ustalanego dla powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
- 40 litrów na 1 średnią, roczną, dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku – w przypadku rocznego limitu ustalanego dla chowu lub hodowli bydła.
Obowiązująca w tym roku stawka zwrotu podatku akcyzowego wynosi 1 zł do litra zakupionego oleju napędowego.
Kiedy pieniądze wpłyną na konto?
Rolnicy, którzy już złożyli wnioski lub złożą je do końca dnia, mogą spodziewać się wypłaty zwrotu podatku akcyzowego pomiędzy 1 a 30 kwietnia. Wypłaty z drugiej tury wnioskowania przewidziano pomiędzy 3-31 października.
Pieniądze można będzie wypłacać w formie gotówkowej w kasie urzędu gminy lub miasta (zależnie od tego, gdzie składany był wniosek) lub bezgotówkowo - wówczas zostaną przelane na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay