
Rolnicy nie dostali dopłat – poseł interweniuje
Interepelacja poselska Mariusza Krystiana dotyczy licznych zgłoszeń, jakie otrzymał od rolników z terenu Małopolski. Rolnicy alarmują, że nie otrzymali jeszcze należnych im dopłat bezpośrednich, przewidzianych zaliczek, ani też właściwych wypłat.
Co gorsza, wielu rolników informowało, że w ramach ekoschematów, kwoty, które wpłynęły na ich konta, są niższe o około 20% aniżeli w 2024 roku. To budzi niepokój, tym bardziej, że trwa czas intensywnych przygotowań i prac w gospodarstwach. A środków finansowych brak.
Wiceminister rolnictwa tłumaczy – wszystko jest zgodnie z przepisami unijnymi
W odpowiedzi wiceminister rolnictwa wyjaśnia, że płatności bezpośrednie, należące do I filaru WPR, są wypłacane, co do zasady, od 1 grudnia roku złożenia wniosku do dnia 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Tak więc, termin końcowy na wypłatę płatności za kampanię 2024, przypada na dzień 30 czerwca 2025 r.
Ministertwo rolnictwa dostrzega potrzeby rolników
Wiceminister dodał również, że:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega potrzeby rolników związane z jak najszybszym otrzymaniem należnych środków z tytułu płatności bezpośrednich (a także płatności obszarowych w ramach II filaru WPR) i dlatego wypłata rozpoczyna się w terminie wcześniejszym, tj. przed 1 grudnia (stosownie do przepisów UE od połowy października do końca listopada mogą być wypłacane zaliczki).
Konkretnie, to wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich rozpoczęła się od 16 października do 29 listopada 2024 roku (30 listopada przypadał w sobotę).
Rolnicy małopolscy (prawie wszyscy) otrzymali już zaliczki
Idąc dalej, wiceminister podaje, że w 2024 r. o dopłaty bezpośrednie na terenie Małopolski starało się ok. 106 tys. rolników. To ok. 8,7% wszystkich składających wnioski.
Natomiast zakwalifikowanych do naliczenia zaliczek zostało ok. 105,4 tys. rolników. Z czego, zaliczki dopłat bezpośrednich trafiły już do 101,9 tys. rolników. Stanowi to ok. 96,6% rolników, którzy się kwalifikowali do dopłat. Czyli ok. 3,4% rolników jeszcze oczekuje na pieniądze. Łączna przekazana beneficjentom kwota wynosi ok. 287,1 mln zł.
Kiedy płatności końcowe za 2024 rok?
Wiceminister rolnictwa, w kwestii wypłat rolnikom pełnych kwot za kampanię 2024, odpowiada, że od 2 grudnia 2024 r. ARiMR rozpoczęła już realizację płatności końcowych. A zgodnie z informacjami, które otrzymał od Agencji, według stanu na dzień 28 marca 2025 r. biura powiatowe wydały 101,5 tys. decyzji administracyjnych. Czyli dla 95,44% wszystkich rolników. Przy czym 100,7 tys. decyzji to te, które przyznały rolnikom płatności bezpośrednie.
Dodaje też, że wypłaty realizowane są po ok. 10 dniach od dnia wydania decyzji rolnikowi.
Na decyzję rolnik musi czekać - procedura kontroli trwa
Jak wyjaśnia dalej Stefan Krajewski, warunkiem wydania decyzji, która przyznaje rolnikowi płatność, jest zakończenie kontroli administracyjnej. Taka kontrola uwzględnia wyniki z kontroli na miejscu u rolnika i dane w zakresie maksymalnego kwalifikowalnego obszaru na podstawie ortofotomapy (z roku 2024).
Bacząc na to, raporty z kontroli wciąż napływają do biur powiatowych Agencji, gdzie rozpatrzone muszą zostać wszelkie rozbieżności, na podstawie najnowszej ortofotomapy.
Stąd też, dopiero po zakończeniu tej procedury i uwzględnieniu wyników kontroli, ukończona może zostać obsługa pozostałej części wniosków.
Nie ma żadnych opóźnień w płatnościach
Jako, że końcowy termin realizacji płatności bezpośrednich za 2024 rok upływa z dniem 30 czerwca 2025 roku, nie można na obecnym etapie realizacji wypłat mówić o ich opóźnieniu. Podobnie, jak i o potencjalnych szkodach i rekompensacie strat, które rolnicy ponoszą wskutek opóźnień w wypłatach, których przecież nie ma.
Płatności bezpośrednie za 2024 rok będą wypłacone do końca kwietnia
Podsumowując 99% rolników ma otrzymać płatności bezpośrednie do końca kwietnia 2025 roku. Tak zakłada ARiMR. Zatem pozostaną tylko ci beneficjenci, wobec których nadal trwać będzie wyjaśnianie nie prawidłowości oraz spadkobiercy wnioskodawców z 2024 roku.
Agnieszka Sawicka