Od tego roku rolnicy będą otrzymywać część dopłat w ramach ekoschematów. Zrealizowanie niektórych wymogów będą musieli potwierdzić zdjęciem geotagowanym. By uprościć ten obowiązek ARiMR wprowadziła dodatkową funkcjonalność w aplikacji „Mobilna ARiMR”.
Kto musi wysłać zdjęcia geotagowane do ARiMR?
Zdjęcia geotagowane będą musieli wykonać i przesłać do ARiMR rolnicy, którzy w tegorocznej kampanii dopłat chcą realizować w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” praktyki „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji” oraz „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo”. Poprzez przesłanie zdjęcia potwierdzą wykonanie określonych zabiegów agrotechnicznych.
Jak i kiedy wysłać zdjęcie geotagowane?
Do tej pory zdjęcia wykonywało się w odpowiedzi na zlecenie ARiMR. Ale teraz, za pośrednictwem aplikacji Mobilna ARiMR będzie można sfotografować dany obszar i przesłać zdjęcie. Należy to zrobić przy użyciu polecenia: „Zadanie z własnej inicjatywy”.
- W ten sposób rolnik udowodni, że zrealizował w wymaganym czasie określoną pracę, np. przyorał obornik w ciągu 12 godzin od jego wywiezienia na pole. Warto wiedzieć o tym, zanim przystąpi się do prac polowych, które prowadzone są przed rozpoczęciem naboru wniosków o przyznanie dopłat za 2023 rok – wyjaśnia ARiMR.
Trzeba będzie wykonać zdjęcia podczas wywiezienia obornika i podczas jego przyorywania. Jeśli działka jest większa, rolnik będzie musiał zrobić kilka zdjęć z różnych lokalizacji.
Żeby wysłać zdjęcie, urządzenie musi mieć połączenie z Internetem.
Co to jest zdjęcie geotagowane i wykonane z inicjatywy rolnika?
Zdjęcie geotagowane to zdjęcie, w którym automatycznie zapisane są znaczniki z informacją o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych.
W przypadku powyższych schematów trzeba je będzie wykonać z własnej inicjatywy, nie w odpowiedzi na prośbę ARiMR. Będzie to więc zdjęcie inicjowane przez rolnika w związku z wnioskowaniem o przyznanie płatności związanych z realizacją praktyki/zobowiązania, które musi być zrealizowane w ograniczonym czasie.
Apliakcję Moblina ARiMR można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play, App Store lub AppGallery.
Kamila Szałaj, fot. arch.