StoryEditorPorady prawne

Rozwód a kredyt hipoteczny – jak to rozwiązać?

03.12.2020., 06:12h
Nasza córka niedawno się rozwiodła. Jej były mąż chce, żeby w ramach podziału majątku u notariusza zrzekła się na jego rzecz udziału w mieszkaniu, które kupili częściowo za kredyt. On ma w akcie notarialnym przejąć na siebie spłatę kredytu. Zastanawiamy się, czy to wystarczy? Czy nie będzie tak, że córka zostanie bez mieszkania, za to z kredytem do spłacenia?

Co z kredytem mieszkaniowym po rozwodzie?

Nawet bowiem po rozwodzie i podziale majątku (czy to dokonanym u notariusza, czy na drodze sądowej) byli małżonkowie wspólnie są zobowiązani z tytułu zawartej z bankiem umowy kredytu hipotecznego. Za zobowiązanie kredytowe odpowiadają solidarnie, nawet w sytuacji gdy zakupione za środki z kredytu mieszkanie zostało przyznane jednemu z nich. Bank w razie zaległości w spłatach rat kredytowych może dochodzić zapłaty długu od każdego z małżonków.

Jeżeli doszłoby do sporządzenia aktu o treści proponowanej przez byłego męża, mielibyśmy do czynienia z przejęciem długu przewidzianym w art. 519 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 523 k.c., jeżeli w umowie o przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zwolnić zbywcę od związanych z własnością długów, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony zawarły umowę o przejęcie tych długów przez nabywcę.

Co to jest umowa o przejęcie długu?

Umowa o przejęcie długu między małżonkami polega na tym, że na miejsce dłużnika – małżonka zobowiązanego do spłaty kredytu wstępuje drugi małżonek. Taka umowa będzie jednak skute...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 20:21