Nowy ubezpieczyciel na rynku. Co oferuje AGRO TUW, należące do KRUS-u?
Rusza sezon wiosennych ubezpieczeń upraw rolnych. Ze swoją ofertą do rolników wystartowała już część zakładów.
– Od 2017 roku w ofercie Towarzystwa znajdują się ubezpieczenia rolne. Zmiany własnościowe jeszcze bardziej wiążą AGRO TUW z rolnictwem i środowiskiem wiejskim. Szczególną atencję kierujemy w stronę dotowanych ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich – mówi Daniel Zahorenko, wiceprezes AGRO TUW. – Poszerzona zostanie sieć sprzedaży dzięki nawiązaniu współpracy z wieloma multiagencjami na trenie całego kraju. Planujemy wykorzystanie potencjału pracowników instytucji okołorolnych, ich doświadczenie i wiedzę zarówno w zakresie dystrybucji ubezpieczeń jak i likwidacji szkód. Te prace już się toczą i podpisywane są kolejne umowy.
????Aż 65% dofinansowania do ubezpieczeń rolnych
Ubezpieczenia upraw i zwierząt są niezwykle ważne dla poczucia bezpieczeństwa rolniczego, ekonomicznego gospodarstw rolnych w obecnych czasach klęsk żywiołowych. Dlatego tak ważne jest powstanie #agro #ubezpieczenia TUW⤵ pic.twitter.com/BWdttfEhlY — Henryk Kowalczyk (@Kowalczyk_H) March 2, 2022
Gdzie jeszcze ruszyła sprzedaż wiosennych ubezpieczeń upraw?
Również 1 marca VH Polska otworzyła tegoroczny, wiosenny, sezon ubezpieczeń upraw rolnych.
- W tym roku, podobnie jak w ubiegłych, rolnicy będą mogli dobrać odpowiednią ochronę, ubezpieczając przymrozki wiosenne, grad, deszcz nawalny, huragan i ogień. Ochroną objęte będą mogły zostać zarówno uprawy konwencjonalne jak zboża, buraki, ziemianki, kukurydza czy rzepak oraz uprawy specjalne zarówno warzywa jak i wybrane gatunki owoców. Ubezpieczenia sprzedawane przez VH Polska, podobnie jak w poprzednich sezonach, oferowane będą z dopłatą budżetu państwa w wysokości do 65% – mówi Andrzej Janc dyrektor sprzedaży VH Polska.
Ale sezon sprzedaży ubezpieczeń rolniczych jeszcze nie ruszył na dobre. Przykładowo największy polski ubezpieczycie, czyli PZU zawiera na razie polisy tylko z właścicielami sadów.
- Od 17 lutego do 15 marca br. plantatorzy drzew i krzewów owocowych oraz truskawek mogą ubezpieczyć swoje owoce od ryzyka przymrozków wiosennych. Następnie, gdy tylko rozpocznie się wiosenna wegetacja roślin, PZU zaoferuje rolnikom ubezpieczenia wszystkich upraw – wyjaśnia Paweł Ochmański, dyrektor Biura Produktów Detalicznych i MSP w PZU. Konkretnej daty zakład jeszcze nie podał.
Również Generali wystartowało tylko z częściową ofertą. Klienci zakładu, którzy ubezpieczyli swoje uprawy zbóż w sezonie jesiennym 2021 roku, mogą do 21 marca wykupić polisę na wypadek suszy. Na razie (3 marca) Generali nie podaje terminu, w którym ruszy ze sprzedażą ubezpieczeń od reszty ryzyk.
Gdzie można ubezpieczyć swoje uprawy i zwierzęta z dopłatą Skarbu Państwa?
W tym roku rolnicy mają możliwość zawrzeć polisy z dopłatą w jednym z ośmiu zakładów ubezpieczeń:
- Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
- Generali Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
- TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu,
- Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.
Co można ubezpieczyć?
Uprawy:
- zbóż,
- rzepaku,
- rzepiku,
- drzew i krzewów owocowych,
- ziemniaków,
- kukurydzy,
- buraków cukrowych,
- truskawek,
- tytoniu,
- warzyw gruntowych,
- roślin strączkowych,
- chmielu.
Przed czym rolnik może się ubezpieczyć:
- gradem,
- przymrozkami wiosennymi,
- deszczem nawalnym,
- lawiną,
- obsunięciem się ziemi,
- huraganem,
- piorunem,
- suszą,
- powodzią,
- pożarem.
Oferta ubezpieczenia dla rolników obejmuje dopłatę z budżetu do 65% składki ubezpieczeniowej. Nowy system ma umożliwić natychmiastowe udzielenie pomocy rolnikom. Sejm przyjął ustawę o ARiMR, dzięki której pojawia się możliwość pokrycia części rolniczej ubezpieczenia (35%) z płatności bezpośrednich. W ten sposób, na podstawie oświadczenia, rolnik nie będzie musiał wykładać finansowania ubezpieczenia w momencie zawierania umowy, ale pokryje je Agencja w czasie realizowania wypłat dopłat bezpośrednich.
al, ksz