StoryEditorDotacje PROW

Ruszył drugi nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczeń zwierząt

01.12.2022., 13:12h
Od wczoraj hodowcy mają możliwość po raz drugi w tym roku ubiegać się o dopłatę do ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia w stadzie salmonellozy. Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy i do kiedy można składać wnioski o przyznanie wsparcia?

Ruszył drugi nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Kto może złożyć wniosek i jakie warunki musi spełnić?

1 grudnia rozpoczął się drugi w 2022 r. nabór wniosków o przyznanie wsparcia dla hodowców, którzy ubezpieczają zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Dopłaty do ubezpieczeń są realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Refundacja kosztów ubezpieczenia będzie przyznawana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną i posiadają prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę bądź chów tych zwierząt. Aby otrzymać wsparcie, rolnik powinien mieć podpisaną umowę ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, z której wynika, że ubezpieczonych zostało co najmniej:
  • 1000 sztuk drobiu (kurcząt, gęsi i indyków rzeźnych, drobiu nieśnego);
  • 4 sztuki bydła;
  • 14 sztuk świń.

Zainteresowany tym dofinansowaniem nie może również korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia. Istotne jest też, by umowa ubezpieczenia nie obejmowała okresu przed 1 kwietnia 2022 r.

Na jaką dopłatę do ubezpieczenia może liczyć rolnik i do kiedy można złożyć wniosek?

Wsparcie przyznawane hodowcom będzie wynosić 70% opłaconej składki, pod warunkiem że z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20% wyrażonej w złotych wartości:

  1. średniej rocznej produkcji ubezpieczanych zwierząt z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości produkcji, ustalonej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wartość prowadzonej produkcji drobiu, bydła lub świń w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, albo
  2. produkcji drobiu, bydła lub świń zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia przez producenta rolnego – w przypadku, gdy działalność rolnicza w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń nie była prowadzona w okresie poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia

Decyzja o przyznaniu pomocy zostanie wydana w przeciągu 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru, a wypłata środków w przeciągu 30 dni od wydania decyzji o przyznaniu pomocy.

Wnioski o dopłaty hodowcy mogą składać od 1 do 30 grudnia 2022 roku w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika. Dokumenty można będzie złożyć osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Wnioski można również wysyłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 06:26