StoryEditorWiadomości rynkowe

Rynki rolne dalekie od stabilizacji

12.01.2018., 17:01h
Ten rok nie przyniesie stabilizacji na rynkach rolnych, oceniają eksperci z Raiffeisenverbandes (DRV). Będzie on pod wpływem rozwoju sytuacji gospodarczej, zwłaszcza w Chinach i w Indiach oraz niestabilności politycznej w Europie.
Na rynki rolno-spożywcze, a szczególnie konkurencję w eksporcie strefy euro niekorzystnie wpłynie słabnący dolar i umacnianie się euro.

Niemcy boją się ASF, bo on zablokuje eksport

W 2018 r., pomimo mieszanych zbiorów, weszliśmy z dostateczną podażą zbóż, przemysł paszowy jest więc wystarczająco zaopatrzony w surowiec. Jednakże w wyniku zaostrzenia wymogów związanych z azotanami i fosforanami, w perspektywie jest redukcja pogłowia zwierząt, co wpłynie negatywnie na popyt na pasze.

Inne czynniki, które będą miały niekorzystne oddziaływanie na rynki rolne w bieżącym roku, to wisząca w powietrzu ptasia grypa oraz rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Większość uczestników rynku zakłada, że dalsze rozprzestrzenienie się ASF na zachód Europy jest nie do powstrzymania. Według DRV, poważne konsekwencje miałoby to szczególnie w Niemczech. W przeciwieństwie do Polski, Niemcy są bowiem samowystarczalni w produkcji wieprzowiny i dlatego opierają się na sprawnym eksporcie, który prawdopodobnie zakończyłby się w przypadku wybuchu epidemii.

W sytuacji rozprzestrzenienia się ASF wieprzowina pozostałaby na rynku unijnym, co w rezultacie znacząco obniżyłoby ceny zbytu żywca wieprzowego wewnątrz całej Wspólnoty.

Mocne euro osłabia konkurencję w eksporcie

Raiffeisenverbandes  (reprezentacja interesów przedsiębiorstw spółdzielczych w niemieckim przemyśle rolno-spożywczym)  upatruje dalszego rozwoju unijnej ceny wieprzowiny w silnej zależności od możliwości sprzedaży w Azji. Jeśli aktualne warunki eksportu utrzymają się, pozwoli to na utrzymanie cen na poziomie z poprzedniego roku.




Należy jednak mieć na uwadze, iż silne euro oraz silna konkurencja i presja cenowa w handlu światowym prawdopodobnie jeszcze bardziej utrudnią obrót europejską wieprzowiną na rynku krajów trzecich, podczas gdy popyt wewnętrzny będzie zwalniać. Z drugiej strony zapowiadany jest wzrost konsumpcji wieprzowiny zarówno w Azji, jak i w Ameryce Południowej i USA. Są więc perspektywy eksportu.

Niemieccy eksperci wskazują również na czynniki destabilizujące unijny rynek wołowiny. Wymieniają tutaj negocjacje w sprawie Brexitu i umowy o wolnym handlu z krajami należącymi do strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej (Mercosur). Pomimo silnych zastrzeżeń ze strony 11 państw członkowskich Unii, Komisja Europejska gotowa jest na uwzględnienie w negocjowanej umowie o wolnym handlu sektora wołowiny.

DRV przewiduje też spadek cen mleka. Według nich ceny mleka utrzymają się w pierwszych miesiącach bieżącego roku, ale potem popyt nie nadąży już za rosnącą podażą surowca i ceny mleka zaczną spadać.

Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:00