StoryEditorInformacje rynkowe

Rzepak drożeje, neonikotynoidy wracają

14.07.2018., 16:07h
Trwają żniwa rzepakowe. Ceny skupu wahają się od 1540 do 1580 zł/t. Wielu rolników niepokoi nie tylko wielkość zbiorów ale także rozmiar nasion.

Kryzysowe zezwolenie na neonikotynoidy

Dla rolników zdecydowanych na zasianie rzepaku pod przyszłoroczne zbiory jest dobra wiadomość, która zapewne wpłynie korzystnie na ekonomikę produkcji. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło czasowego zezwolenia kryzysowego na zastosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku.

Czasowe zezwolenie dla 7 krajów UE

Pod koniec czerwca br. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował przygotowaną na zlecenie KE ocenę zasadności wydania przez 7 innych krajów Unii (Bułgaria, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Rumunia i Węgry) czasowych zezwoleń kryzysowych dotyczących zapraw z grupy neonikotynoidów. W zdecydowanej większości EFSA stwierdziła, że zezwolenia te były w pełni uzasadnione. Zgoda na stosowanie zapraw przez polskich producentów rzepaku nie jest więc odosobnionym przypadkiem. Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, skuteczność zapraw powoduje, że liczba zabiegów ochronnych i ilość stosowanych środków ochrony rzepaku spadnie, również z korzyścią dla opłacalności jego uprawy.

dr Magdalena Szymańska
(fot. Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 05:45