To zależy od okoliczności. Jeżeli sąsiad nie konserwuje rowu, wbrew obowiązkowi wynikającemu z przepisów Prawa wodnego z 20 lipca 2017 r., do załatwienia sprawy będzie właściwy organ Wód Polskich. Jeśli natomiast sąsiad dokonał zmiany stanu wody na gruncie, stosowną decyzję powinien wydać wójt.
Zgodnie z art. 205 ww. ustawy, utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych – do tej spółki lub tego związku.
Niewykonywanie obowiązków utrzymania urządzeń melioracji wodnych w postaci rowu powoduje, że urządzenie to przestaje pełnić swoje funkcje. Jeżeli obowiązek, o którym mowa w art. 205 Prawa wodnego, nie jest wykonywany stosownie do art. 206 ustawy, regionalny zarząd gospodarki wodnej ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania. W myśl poprzednio obowiązującego Prawa wodnego z 2001 r. taką decyzję wydawał starosta.
Z kolei art. 191 ust. 1 Prawa wodnego przew...