W umowie darowizny, którą rodzice zawarli z Pani bratem, zamieszczone jest polecenie przewidziane w art. 893 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem.
Skoro zatem obowiązek spłacenia Pani wynika z polecenia zawartego w umowie darowizny, zastosowanie w tym wypadku będą miały przepisy ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Nie zaś ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 4a pierwszej z wymienionych ustaw, od podatku zwalnia się nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie otrzymania pieniędzy od brata naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, czyli od momentu dokonania spłaty. Należy też pamiętać, że brat powinien wpłacić pieniądze na Pani konto lub przekazem pocztowym, co będzie musiała Pani udokumentować.