StoryEditorPorady prawne

Spadek: jakie są zasady podziału gospodarstwa rolnego?

12.06.2019., 12:06h
W 2017 r. zmarła teściowa. Jedną ze spadkobierców jest moja żona, która posiada kwalifikacje rolnicze. Niektórzy spadkobiercy chcą odrzucić spadek, a jedna osoba będzie dziedziczyła z moją żoną. Jakie są zasady działu spadku gospodarstwa rolnego oraz czy można odrzucić spadek, a jeśli tak, to jaki jest na to termin?

6 miesięcy na odrzucenie spadku

Artykuł 1015 Kodeksu cywilnego wskazuje w § 1, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Według art. 1020 k.c., spadkobierca, który odrzucił spadek, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Oznacza to, że jeżeli odrzuci spadek, to część spadku dziedziczą jego dzieci. Zatem także one musiałyby odrzucić spadek.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 czerwca 2016 r. (sygn. akt: II CSK 529/15) orzekł, że zgodnie z art. 931 § 2 k.c., jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten otwiera dzieciom zmarłego spadkobiercy bezpośrednią, własną drogę do dziedziczenia po jego rodzicach (dziedziczenie przez wnuków). Wnuki spadkodawcy dziedziczą tylko udział, jaki przypadałby dziecku, gdyby dożyło otwarcia spadku.

Jeż...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 12:08