Według ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników, spółdzielnia rolników jest dobrowolnym zrzeszeniem osób fizycznych lub prawnych:
- prowadzących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzących działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, będących producentami produktów rolnych lub grup tych produktów, lub prowadzących chów, lub hodowlę ryb, czyli rolników;
- niebędących rolnikami, prowadzących działalność w zakresie przechowywania, magazynowania, sortowania, pakowania lub przetwarzania produktów rolnych lub grup tych produktów, lub ryb, wytworzonych przez rolników lub działalność usługową wspomagającą rolnictwo obejmującą świadczenie na rzecz rolników usług z wykorzystaniem maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do wytwarzania przez nich produktów rolnych lub grup tych produktów, lub ryb.
Kto może zostać członkiem spółdzielni rolników i jakie jeszcze wymagania trzeba spełnić?
Członkami spółdzielni może zatem być osoba prawna, taka jak spółka sp. z o.o., o ile są spełnione powyższe wymagania. Należy jednak zaznaczyć, że założycielami spółdzielni rolników mogą być rolnicy, których liczba nie może być mniejsza niż dziesięć. Nazwa spółdzielni rolników musi w nazwie zawierać sformułowanie „spółdzielnia rolników”.
Każdy z członków spółdzielni rolników może przynależeć do jednej takiej spółdzielni. Do rady nadzorczej są wybierani tylko członkowie, którzy są rolnikami.
Z jakich podatków spółdzielnia jest zwolniona?
Dochody spółdzielni rolników w rozumieniu ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników prowadzącej działalność jako mikroprzedsiębiorstwo zwalnia się z podatku dochodowego od osób prawnych. Reguluje to ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 17 ust. 1 pkt 49a. Z kolei ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki i budowle lub ich części oraz zajęte pod nie grunty wykorzystywane przez spółdzielnię rolników lub jej związek stanowiące własność albo będące w wieczystym użytkowaniu spółdzielni.
Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay