Zmiana przepisów ma ułatwić wymienionym spółkom Skarbu Państwa, zajmującym się przesyłaniem energii elektrycznej, paliw gazowych albo paliw ciekłych, prowadzenie inwestycji. Chodzi o inwestycje związane z budową oraz prawidłowym funkcjonowaniem strategicznej infrastruktury naszego państwa.
Spółki będą więc mogły swobodnie nabywać własność albo prawa użytkowania wieczystego nieruchomości rolnych, a także akcje i udziały spółek prawa handlowego, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnych.
W uzasadnieniu do zmian ustawy czytamy, iż Spółki przesyłowe SP prowadzą inwestycje, które wymagają nabywania praw do działek, w tym nieruchomości rolnych. Gdy nie jest wystarczające obciążenie nieruchomości prawem służebności przesyłu, w celu umożliwienia realizacji inwestycji konieczne jest zagwarantowanie możliwości jej nabycia. Zaznaczono też, iż wiele przedsięwzięć prowadzonych przez operatorów znajduje się poza zakresem uregulowanym w specustawach, co często komplikuje te czynności.
Zmiana ustawy doprowadzi do wyeliminowania konieczności uzyskania przez wymienione spółki przesyłowe zgody dyrektora KOWR na nabycie nieruchomości rolnych. Doprowadzi również do tego, że zablokuje możliwość skorzystania przez dzierżawcę albo Skarb Państwa z prawa pierwokupu albo wykupu ziemi lub udziałów i akcji spółek prawa handlowego, na nabyte przez spółki grunty. Priorytet możliwości zakupu nieruchomości przez spółki SP przed dzierżawcą uzasadnia się wejściem nieruchomości w skład mienia państwowego.
PSE, GAZ-SYSTEM oraz PERN będą mogły swobodnie nabywać nieruchomości rolne, również w sytuacji, w której ich powierzchnia przekroczy 300 ha użytków rolnych, a grunty nie wejdą w skład gospodarstwa rodzinnego. ms