Według projektu zmiany ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, złożonego 8 czerwca 2016 r. do Sejmu, zmianie ma ulec definicja nieruchomości rolnej. Według projektu należy za taką uważać nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem:
nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub w ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub w ostatecznym pozwoleniu na budowę na cele inne niż rolne;
nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych lub w granicach stref aktywności gospodarczej;
domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródkami przydomowymi;
zabudowy zagrodowej wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródkami przydomowymi lub
nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.
Obecnie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma zastosowania do nieruchomości rolnych położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne, jak również do nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy (30.04.2016 r.) w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne. Ustawy nie stosuje się też do gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego, jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.