Wymóg zrobienia zdjęć z przyorywania obornika i aplikacji płynnych nawozów naturalnych wzbudził wśród rolników wiele kontrowersji. Obawiali się oni, że nie spełnią tego obowiązku przez problemy z aplikacją i zasięgiem czy zwyczajnie przez brak czasu – z jednego hektara rolnik miał przesłać do ARiMR 6 zdjęć goetagowanych. Łatwo więc policzyć, że ze 100 ha tych zdjęć byłoby 600…
Wojciechowski: jeśli rolnik ma krowy, to wiadomo, że wywiózł obornik na pole. Co tu udowadniać?
Za rolnikami ujął się sam komisarz Janusz Wojciechowski, który podczas ubiegłotygodniowego Forum Rolniczego w Jasionce stwierdził, że Komisja Europejska nie wymagała dowodów w postaci zdjęć.
- Takie trudności administracyjne jak te zdjęcia geotagowane trzeba w zarodku likwidować. Jeżeli rolnik jest hodowcą, czyli ma krowy i obornik, no to wiadomo, że ten obornik wywiózł na pole. Co tu udowadniać? To jest oczywiste. Mam nadzieję, że to nieporozumienie zostanie szybko wyjaśnione – powiedział Wojciechowski.
Rolnik nie musi wykonać zdjęcia geotagowanego obornika
W odpowiedzi na ten apel resort rolnictwa poinformował, że zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszcza się złożenie oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR.
Ile czasu ma rolnik na potwierdzenie przyorania obornika?
Rolnik powinien złożyć oświadczenie nie później niż:
- 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
- 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Wzory oświadczeń:
Oświadczenie o wykonaniu praktyki obornik 2023 - kliknij, by pobrać
Oświadczenie o wykonaniu praktyki nawozy naturalne płynne 2023 - kliknij, by pobrać
Można je tez pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/arimr/zalaczniki-do-wniosku-o-przyznanie-platnosci-na-rok-2023
Rolnik powinien prowadzić rejestr zabiegów
Jeśli rolnik decyduje się na złożenie oświadczenia powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.
Rejestr powinien zawierać:
- oznaczenie powierzchni,
- nr działki ewidencyjnej,
- wielkość powierzchni,
- datę wykonania zabiegu,
- rodzaj wykonanego zabiegu.
Przypomnijmy. Za przyoranie obornika i stosowanie nawozów naturalnych płynnych można od tego roku otrzymać dodatkowe dopłaty. Poprzez zrobienie zdjęcia geotagownaego rolnik miał potwierdzić realizacji praktyk Rolnictwa węglowego:
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo