StoryEditorWiadomości rynkowe

Susza: Mniejsze zbiory zbóż, rzepaku i wysokobiałkowych nie tylko w Polsce

09.07.2018., 14:07h
Copa i Cogeca opublikowały nowe szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów zbóż w UE. Przewidują w nim 6-procentowy spadek produkcji zbóż i nasion oleistych na obszarze Unii z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.

Katastrofalne rozmiary suszy w Środkowej Europie

Przewodniczący grupy roboczej ds. zbóż Copa-Cogeca, Max Schulman, powiedział, że mocna susza doskwiera rolnikom w krajach Europy Środkowej i Północnej, takich jak: Estonia, Łotwa, Litwa, Dania, Szwecja, Polska, Niemcy i Finlandia.  Susza w tych krajach przybiera katastrofalne rozmiary. Niektóre kraje południowe natomiast (Półwysep Iberyjski, Włochy, Francja) doświadczają powodzi.

W związku z tym Copa-Cogeca spodziewa się, że zbiory zbóż w UE zmniejszą się w tym sezonie o około 6% w porównaniu z 2017 r. i wyniosą łącznie 273,8 mln ton.

Wprowadzić cło na argentyński biodiesel

Z kolei Arnaud Rousseau, przewodniczący grupy roboczej ds. nasion oleistych ostrzegł przed szacowanym spadkiem produkcji nasion oleistych w UE o 6%. Jest to 2 mln ton mniej, w porównaniu z rokiem ubiegłym, co przełoży się na produkcję w wysokości 31,5 mln ton. Arnaud Rousseau jest zaniepokojony zastępowaniem biopaliw pochodzenia roślinnego w UE importem oleju palmowego i biodiesla. Według Copa-Cogeca, należy promować wykorzystanie unijnych biopaliw pochodzenia roślinnego, które dają bogaty w białko produkt uboczny stosowany w paszach dla zwierząt zamiast oleju palmowego. Organizacja wzywa Komisję Europejską do pilnego wprowadzenia cła wyrównawczego na przywóz biodiesla pochodzącego z Argentyny.

Według szacunków Copa-Cogeca, areał roślin wysokobiałkowych w UE-28, w porównaniu z 2017 r., spadł o 5% (tj. o 100 tys. ha). Wynika to z zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach proekologicznych. Przewiduje się, że produkcja roślin wysokobiałkowych zmniejszy się o około 1 mln ton.

Rosną ceny w skupach

Zapowiadające się obniżki plonów zaczynają mieć coraz większy wpływ na notowania rzepaku i zbóż. Na paryskiej giełdzie Matif rzepak zdrożał do ponad 360 euro/t, tzn. ok. 1585 zł/t. Na krajowym podwórku ceny skupu rzepaku też mocno drgnęły. Czarne nasiona skupowane są za 1560–1570 zł/t. Na Matifie wyraźnie zdrożała też pszenica, kontrakty wrześniowe wyceniane są na 187 euro/t, tzn. ok. 820 zł/t. W Polsce pszenica najbardziej zdrożała w skupach w północnej części Polski. Ceny skupu tego ziarna dochodzą tam do 750 zł/t, w Wielkopolsce natomiast do 700 zł/t.




Na krajowym podwórku zdrożały również inne gatunki zbóż, zwłaszcza jęczmień oraz pszenżyto. I tak, ceny skupu jęczmienia wahają się od 550 do 630 zł/t, a pszenżyta od 590 do 610 zł/t.


dr Magdalena Szymańska
(zdjęcia: archiwum)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:38