Aby sąd mógł ubezwłasnowolnić całkowicie lub częściowo jakąś osobę, muszą zachodzić poważne podstawy. Z pewnością nie stanowi takiej podstawy fakt, że syn w sposób nieodpowiedzialny zaciąga kredyty i pożyczki. Poza tym nawet ubezwłasnowolnienie nie uchroni syna przed długami.
Kto i dlaczego może zostać ubezwłasnowolniony?
Zgodnie z art. 13 Kodeksu cywilnego, osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę. Czynność prawna dokonana przez osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie jest nieważna. Jeśli jednak na podstawie tej czynności (np. umowy o kredyt) otrzyma środki pieniężne, powinna je zwrócić.
Z kolei art. 16 k.c. przewiduje, że osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej ...