Wzrost niewypłacalności polskich firm
Wnioski z raportu Coface są zatrważające. Polskie firmy nie radzą sobie z gospodarczymi skutkami pandemii i szalejącą inflacją. Liczba firm, które w 2021 r. okazały się niewypłacalne, wzrosła w stosunku do 2020 r. o 71% i wyniosła łącznie 2125 przedsiębiorstw.
Niemal do końca roku można było zgłosić niewypłacalność bez rejestracji w sądzie. Z tego sposobu skorzystało 1190 podmiotów. Sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji kolejnych 935 firm.
Rolnicy lawinowo ogłaszają niewypłacalność. Najwięcej ze wszystkich branż
Branża rolnicza zanotowała największy wzrost przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość w ubiegłym roku. Ich liczba wzrosła w stosunku do 2020 r. aż o 202%! Większość firm skorzystała z uproszczonego postępowania i ogłosiło niewypłacalność bez rejestracji sądowej.
Prócz rolnictwa, z problemami z wypłacalnością mierzyło się także wiele firm z sektora usług (wzrost niewypłacalnych firm o 74%) oraz handlu detalicznego (59%). W pozostałych sektorach wzrost niewypłacalności nie przekroczył 50%.
Z czego wynika kryzys w rolnictwie?
Tak duży wzrost przedsiębiorstw z sektora rolniczego, które ogłosiły niewypłacalność, wynika z tego, że branża nie podniosła się jeszcze po pandemicznych obostrzeniach. Z pewnością wpływ na ten wynik miało także szaleństwo cenowe na rynku paliw oraz nawozów. Między innymi to zjawisko przyczyniło się do wysokich kosztów produkcji rolniczej, z którymi nie wszystkie przedsiębiorstwa były w stanie sobie poradzić. Rolnicy ponoszą także koszty dostosowywania się do Zielonego Ładu. Sprawy nie ułatwia rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja.
Z dodatkowymi trudnościami mierzą się hodowcy trzody chlewnej. Kolejny rok upłynął im pod znakiem walki z ASF, której skutkiem ubocznym są wahania na rynku. W 2021 roku ich sytuację podzielili także hodowcy drobiu, którzy z kolei mierzą się z grypą ptaków.
Kolejne lata tylko pogłębią zapaść w rolnictwie?
Wszystkie te czynniki złożyły się na trudną sytuację w rolnictwie, której skutki można już zauważyć. Jednym z nich jest właśnie masowe ogłaszanie niewypłacalności przez przedsiębiorstwa z tej branży.
Prognozy dla rolnictwa na najbliższy rok nie napawają optymizmem, a sytuacja w gospodarce wciąż jest chwiejna. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy spodziewać się kolejnych lat kryzysowych lat w sektorze rolniczym w Polsce, które mogą się okazać nieodwracalne.
fot. Pixabay