Mam pytanie o podstawowe zasady określenia wysokości odszkodowania za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny? Czy do odszkodowania za wyrządzone szkody, mogę wliczyć także dodatkowe czynności związane z uprawą a potem ze zbiorem?
Szczegółowe warunki szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych
Kwestie te reguluje paragraf § 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych.
Według niego, po pierwsze,
stan uprawy ustala się w 5-stopniowej skali, rosnąco od 1 do 5, gdzie 1 to stan bardzo zły, 2 to stan zły, 3 to stan średni, 4 to stan dobry, a 5 to stan bardzo dobry. Uzasadniając ocenę stanu uprawy, bierze się pod uwagę wykonanie zabiegów agrotechnicznych oraz anomalie rozwojowe spowodowane przez czynniki niezależne od poszkodowanego, w szczególności warunki atmosferyczne.
Jak prawidłowo określić procent zniszczenia upraw?
Po drugie,
procent zniszczenia uprawy na uszkodzonym obszarze stanowi uśredniony ze wszystkich uszkodzonych części uprawy iloraz liczby roślin uszkodzonych oraz faktycznej obsady roślin ustalonej na podstawie wartości średniej z prób przeprowadzonych w nieuszkodzonej części uprawy. W przypadku upraw roślin o rzadkiej obsadzie można zastosować metodę prób rzędowych.
Ustalania plonu z hektara - jak to prawidłowo obliczyć?
Po trzecie,
plon z 1 ha ustala się ...