Jaki jest cel zmian w ustawie o podatku dochodowym?
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 7 października 2022 r. ma za zadanie poprawić przepisy dotyczące:
- opodatkowania dochodów osób prawnych oraz analogicznie niektóre przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego.
Dzięki nowelizacji ww. przepisy:
- mają stać się bardziej przejrzyste, czytelne i efektywne w stosowaniu i uzyskiwaniu celów. Innymi słowy - wyeliminować wątpliwości interpretacyjne i niejasności.
- merytorycznie zmodyfikują przepisy dotyczące takich ustaw jak m.in. „Polski Ład” czy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
Jakie zmiany w ustawach zatwierdził prezydent?
Są to m.in.: ryczałt od dochodów spółek, podmiotów obowiązanych do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych. A także zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczą obowiązków dłużnik czy przedłużenie tzw. tarczy antyinflacyjnej (a dokładniej zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług).
Nowelizacja obejmuje zarówno postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym przedsiębiorstw różnego typu, od małych do dużych oraz organizacji branżowych, społecznych i zawodowych.
Zmiany upraszczają np. realizację obowiązków podatkowych w zakresie PIT (np. ułatwienia w systemie e-PIT).
Czego dotyczy tarcza antyinflacyjna?
Tarcza antyinflacyjna zostaje przedłużona do dnia 31 grudnia 2022 r. Oznacza to, że obniżony podatek VAT będzie dotyczył niektórych towarów i usług, czyli:
- określonych towarów, tym spożywczych – i wynosi 0%VAT,
- energii elektrycznej i cieplnej – i wynosi 5% VAT,
- paliw silnikowych - i wynosi 8% VAT.
Zatem zerowy podatek VAT obejmuje:
- podstawowe produkty spożywcze (obniżka z 5%);
- nawozy (obniżka z 8%)
- środki ochrony roślin (obniżka z 8%)
- gaz ziemny (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
Pięcioprocentowy podatek VAT obejmuje:
- energię elektryczną (obniżka z 23%);
- ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
Ponadto zostanie także obniżona akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy – do minimum unijnego.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podst. Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Fot. pixabay