StoryEditorWiadomości rolnicze

Twoje gospodarstwo dotknął huragan, deszcz nawalny – co zrobić, by nie stracić dopłat?

17.08.2017., 16:08h
Przechodzące przez Polskę nawałnice powodują opóźnienia w pracach polowych, jak również straty i szkody w produkcji rolnej. W związku z tym rolnicy mogą mieć trudności w wywiązywaniu się ze zobowiązań zadeklarowanych we wnioskach o płatności i fundusze unijne.
Przypominamy, iż problemowe okoliczności, które są wynikiem działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, jeśli będą odpowiednio udokumentowane i zgłoszone, nie spowodują problemów z uzyskaniem dopłat.

Zamiast ścierniskowego – ozimy


20 sierpnia br. mija termin na wysiew międzyplonu ścierniskowego zadeklarowanego jako jeden z elementów zazielenienia. Jeżeli z powodu warunków agrometeorologicznych nie można dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego w tym terminie, rolnik może zmienić element proekologiczny zadeklarowany we wniosku o przyznanie płatności na inny obszar proekologiczny, np. na międzyplon ozimy. Taki międzyplon należy wysiać do 1 października i utrzymywać co najmniej do 15 lutego. Jak sugeruje ARiMR, innym wyjściem jest też zmiana gatunku roślin wysiewanych w mieszankach jako międzyplony lub zmiana działki, na której będzie utrzymywany międzyplon deklarowany jako EFA (obszar proekologiczny).

Według wskazówek Agencji, jeżeli rolnik nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może w każdym momencie dokonać zmiany elementu proekologicznego. Jest to możliwe, jeżeli:
  1. procent powierzchni zadeklarowanej jako EFA po zmianie nie jest wyższy niż we wniosku o przyznanie płatności na 2017 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 5% EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 5%);
  2. dotyczą działek będących w posiadaniu rolnika, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności za 2017 r.

O zmianach, które mogą być dokonywane w zakresie wszystkich rodzajów EFA, rolnicy powinni poinformować kierownika biura powiatowego ARiMR, składając zmianę do wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie. Dodatkowo muszą wtedy dołączyć oświadczenie o okolicznościach dokonania zmiany we wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie. Wzór tego pisma znajduje się na stronie internetowej ARiMR w zakładce: „Wykaz załączników do wniosku o przyznanie płatności na rok 2017”.

Ponadto, jeśli rolnik posiada w swoim gospodarstwie więcej obszarów EFA niż wymagane 5% i nie może dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego w terminie określonym w przepisach, w przypadku kontroli na miejscu ma prawo wskazać inne elementy EFA w gospodarstwie. Chodzi o elementy niezadeklarowane we wniosku o płatność na 2017 r., które mogą zastąpić nieobsianą powierzchnię międzyplonu.

Jakie dowody?

Jeśli rolnik nie jest w stanie wysiać lub utrzymać międzyplonu w określonym terminie (to samo dotyczy innych zobowiązań wobec ARiMR) w wyniku działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, powinien złożyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach. Należy je czytelnie podpisać i nanieść datę.

Oświadczenie należy dostarczyć w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie to zrobić. Trzeba dołączyć do niego dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej.

Na podstawie art. 75 § 1 k.p.a. jest nim wszystko, co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest z nim sprzeczne. Uwzględnia się więc dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.



Dowodami potwierdzającymi działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, jeśli były one spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę, są:
  • protokół oszacowania szkód spowodowanych w uprawach rolnych, sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód;
  • dokument potwierdzający wystąpienie szkody w uprawach rolnych, z którego wynika powierzchnia upraw, na których wystąpiła szkoda, sporządzony przez zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw co najmniej od jednego z tych ryzyk;
  • pisemne oświadczenia potwierdzające wystąpienie szkody w uprawach rolnych, sporządzone przez dwóch świadków, którzy nie są domownikami rolnika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W przypadku szkód w uprawach lub płodach rolnych spowodowanych pożarem dowodem jest zaświadczenie o wystąpieniu pożaru wydane przez właściwego ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, w przypadku gdy w zdarzeniu tym uczestniczyły jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Poza tym jako dowód uznaje się:
  1. pisemne oświadczenie rolnika o położeniu gospodarstwa rolnego na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej;
  2. decyzję właściwego organu nadzoru budowlanego, wydaną na podstawie przepisów Prawa budowlanego, określającą zakres i termin wykonania niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy i zabezpieczenia budynku służącego gospodarce rolnej do czasu wykonania robót doprowadzających budynek do stanu właściwego;
  3. pisemne oświadczenie o wystąpieniu powodzi, zalania, huraganu, sporządzone przez rolnika i potwierdzone przez dwóch świadków niebędących jego domownikami.

Domownik w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników to osoba bliska rolnikowi, która ukończyła 16 lat. Taka osoba pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 07:24