W ostatnim czasie w całej Polsce wystąpiły duże przymrozki. Przy gruncie temperatury spadły nawet do -8 stopni Celsjusza. Ucierpiały szczególnie drzewa owocowe, krzewy owocowe i winorośl. Duże straty są także w młodych ziemniakach, warzywach i kwitnącym rzepaku.
Szkody przymrozkowe trzeba zgłaszać jak najszybciej. Gdzie?
W związku z tym przypominamy, że niezwłocznie po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku przymrozków wiosennych rolnik powinien poinformować o tym fakcie urząd gminy (miasta), właściwy ze względu na położenie swoich gruntów. W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie urzędy. Warto pamiętać, że do gminy należy zgłosić szkodę bez względu na to, czy uprawy są ubezpieczone, czy też nie.
Jak zgłosić szkody przymrozkowe?
Zgłoszenie o wystąpieniu szkód rolnik powinien złożyć w gminie na obowiązującym wniosku o szacowanie szkód, dostępnym w urzędzie. W zależności od rodzaju poniesionych szkód rolnik ma obowiązek wraz z wnioskiem wypełnić odpowiednie załączniki.
Gmina ma obowiązek powołać komisję szacującą straty
Po złożeniu oświadczeń przez rolników, wójt przekazuje do Wojewody wniosek o powołanie komisji ds. szacowania szkód. Jeśli w gminie funkcjonuje już komisja, niezwłocznie przystępuje do szacowania strat.
Kiedy komisja oszacuje szkody?
Komisje powołane przez Wojewodę dokonują dwukrotnego oszacowania szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych:
- po raz pierwszy – w terminie do 2 miesięcy od dnia powstania tych szkód,
- po raz drugi – nie później niż w terminie do 12 miesięcy od dnia powstania tych szkód.
Następnie komisje sporządzają protokoły szacowania strat na wzorze obowiązującym w danym roku, udostępnionym na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa, potwierdzając tym wystąpienia szkód. Protokoły te będą potrzebne rolnikom do wnioskowania o rekompensaty, jeśli ministerstwo rolnictwa je uruchomi. Będą też niezbędne w procesie ubiegania się o kredyt klęskowy, zwolnienie z podatku rolnego czy składki na KRUS.
W 2023 roku rekopmensaty za przymrozki w sadach wynosiły nawet 5000 zł. Pomoc wypłacała ARiMR.
Kiedy zgłosić szkody przymrozkowe do ubezpieczyciela?
Rolnicy, którzy ubezpieczyli swoje uprawy z dopłatą Skarbu Państwa powinni zgłosić szkodę ubezpieczycielowi jak najszybciej - najczęściej w umowie jest zapis, że muszą to zrobić w ciągu 3 dni od jej zaistnienia. Przy zgłoszeniu trzeba podać przyczynę i datę powstania szkody oraz położenie dotkniętych przymrozkiem działek.
Przymrozki wiosenne - definicja
Przymrozki wiosenne oznaczają szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0 st. C w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części.
Kamila Szałaj