Wystartował wiosenny sezon ubezpieczania upraw. Jaką ofertę dla rolników przygotowało Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?
– W tym roku skupiamy się głównie na ubezpieczeniach od gradu, ujemnych skutków przezimowania i przymrozków wiosennych. Oferty ubezpieczeń cały czas wzbogacamy, zwłaszcza te od przymrozków wiosennych i gradu. Mamy w ofercie dodatkowe ubezpieczenia od gradu, deszczów nawalnych czy pożaru. Do naszej oferty wprowadziliśmy również ubezpieczenie od strat jakościowych dotyczące buraków cukrowych – mówił Paweł Warunek z TUW.
Ilu rolników korzysta z waszej oferty? Jakie uprawy ubezpieczają i jaki stanowią one procent w skali kraju?
– Uprawami, które ubezpieczamy najczęściej, są zboża, rzepaki, kukurydza i buraki cukrowe, ale ubezpieczamy również sady czy uprawy warzyw. W skali kraju jest to ok. 6% ubezpieczonego areału – kontynuował Warunek.
Czy któraś z tych upraw zdecydowanie dominuje pod względem ubezpieczeń?
– Zgodnie ze stanem zasiewów w Polsce najwięcej ubezpieczamy zbóż, rzepaku i kukurydzy. W tym roku mamy również ofertę na uprawy niedotowane. Dotacja jest zapowiadana od dwóch lat, a nadal jej nie ma, dlatego można ubezpieczyć również słonecznik, len, facelię – wyjaśnił Warunek.
Ile Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych wypłaca rocznie rolnikom odszkodowań za uprawy, które ucierpiały z powodu klęsk żywiołowych?
– Kwoty wypłat są zmienne w czasie, ponieważ są lata z bardzo złymi przezimowaniami, wówczas kwoty wypłacane znacząco przekraczały składkę. Są lata troszkę spokojniejsze i to są kwestie 10 – 20 mln zł i na takim poziomie kształtowały się w zeszłym roku – podsumował Warunek.
Oby takich sytuacji było jak najwięcej. Dziękuję za rozmowę.
Oprac. Justyna Czupryniak