Apel o nowy system ubezpieczeń rolnych
Rolnicy apelują o nowy system ubezpieczeń rolnych. Izby rolnicze wystąpiły do ministra rolnictwa o opracowanie odpowiedniego systemu powszechnych ubezpieczeń w rolnictwie, dostosowanego do potrzeb rolników w kontekście zachodzących zmian klimatu i warunków produkcji rolnej.
- Nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe (m.in. susza) niosą za sobą szereg negatywnych skutków dla polskiego rolnictwa, a obecny system ubezpieczeń w rolnictwie jest niepełny i chroni tylko przed niektórymi ryzykami w ograniczonym zakresie. Konieczne staje się przygotowanie rozwiązań systemowych, m.in. wprowadzenie ubezpieczenia od ryzyk o charakterze klęskowym – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. I przypomina, że funkcjonujący obecnie system ubezpieczeń produkcji rolnej w Polsce opiera się na dotowanych ubezpieczeniach upraw i zwierząt oraz obejmuje tylko niektóre kategorie szkód.
Rolnicy: za szuszę dostajemy za mało
Zdaniem samorządu rolniczego ryzyko klęskowe jak susza ze względu na swój masowy charakter nie jest w wystarczającym stopniu objęte ochroną ubezpieczeniową, ponieważ to państwo w ramach pomocy finansuje straty rolników z tego tytułu.
- Konieczne jest również wprowadzenie zmian w samej metodologii szacowania strat. Obecnie ocena stanu zagrożenia suszą dokonywana jest w oparciu o raport opracowany przez IUNG w Puławach, a powinna opierać się na wskazaniach komisji suszowej oraz na obliczeniach rzeczoznawców z towarzystw ubezpieczeniowych – ocenia Szmulewicz w piśmie do ministra rolnictwa.
Ubezpieczenia od utraty dochodu o 10 proc.
Zdaniem Izb Rolniczych rozwiązaniem tej sytuacji byłoby wprowadzenie ubezpieczenia od utraty dochodu o 10% dla rolników, którzy będą prowadzili księgowość.
Są zmiany w ubezpieczeniu upraw i zwierząt
W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że pewne zmiany w systemie ubezpieczeń rolnych już nastąpiły. Otóż katalog upraw z dopłatami do składek ubezpieczenia został rozszerzony o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę. Natomiast w odniesieniu do upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek:
- wprowadzono franszyzę nie większą niż 35% sumy ubezpieczenia;
- zmieniono limity stawek dopłat do ubezpieczenia w zależności od klasy bonitacyjnej gleby z 9%, 12% i 15% sumy ubezpieczenia na 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia.
Ale jeśli chodzi o suszę ministerstwo nie przewiduje żadnych zmian. Krajewski napisał, że odszkodowanie jest wypłacane przez ARiMR za straty powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Średnia roczna produkcja rolna jest ustalana na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość prowadzonej produkcji rolnej w danym gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, a w przypadku braku takich danych lub dokumentów - na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Kamila Szałaj