Kto może się ubiegać o wsparcie z „Zarządzania ryzykiem”?
O wsparcie realizowane w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą się ubiegać hodowcy:
- drobiu,
- bydła,
- świń.
Warunkiem jest jednak posiadanie zarejestrowanej działalności produkcyjnej i ubezpieczenia zwierząt od zachorowania na salmonellozę. Ponadto muszą również dysponować prawem do nieruchomości, na której terenie prowadzą chów, a umowa ubezpieczenia powinna obejmować minimum:
- 1 000 szt. rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego,
- 14 szt. świń,
- 4 szt. bydła.
W jakiej formie wypłacane jest wsparcie dla hodowców świń, drobiu i bydła?
Dofinansowanie do ubezpieczenia jest wypłacane w formie 70% dopłaty do składki ubezpieczenia, pod warunkiem, że z polisy wynika, iż wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód wynoszących ponad 20% wartości produkcji. Ponadto okres ubezpieczenia nie może się rozpoczynać przed 1 kwietnia 2022 r., natomiast zainteresowany dofinansowaniem nie może korzystać z innych dopłat do niego.
Do kiedy i gdzie można składać wnioski o dopłaty dla hodowców świń, drobiu i bydła?
Termin składania wniosków o wsparcie dla hodowców świń, drobiu i bydła upływa 30 sierpnia br. Rolnicy mogą składać dokumenty w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tegoroczny nabór jest piątym dotyczącym wypłaty wsparcia do ubezpieczenia zwierząt od zachorowania na salmonellozę. W ramach tego naboru do hodowców trafiło już 12 mln zł.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: ARiMR