Dopłaty do ubezpieczeń rolnych: rząd rozszerza katalog upraw
Rząd przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez rolników. Na listę trafi słonecznik, facelia, len, konopie, bobowate drobnonasienne, gorczyca i rośliny zielarskie. Doprecyzowana została także uprawa gryki jako zboża i soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w katalogu upraw.
- Przewiduje się, że nowe rozwiązanie zwiększy powierzchnię ubezpieczonych upraw rolnych o ok. 100 tys. ha - wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.
Ubezpieczenie upraw: ułatwienia dla producentów owoców
Dodatkowo zniesione zostaną bariery w dostępie do preferencyjnego ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Po zmianie, franszyza będzie nie większa niż 35% sumy ubezpieczenia w odniesieniu do upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.
Aby zwiększyć dostępność ubezpieczeń upraw dla rolników, wprowadzona zostanie zmiana limitów stawek dopłat do ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek w zależności od klasy gleby – z 9%, 12% i 15% sumy ubezpieczenia na 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia. Równocześnie ograniczona zostaje prowizja dla dystrybutora ubezpieczeń do 3% składki dotyczącej ubezpieczenia tych upraw.
Na te rozwiązania musi się teraz zgodzić Komisja Europejska.
Rolnicy walczyli o większy zakres ubezpieczeń rolnych
Obie te decyzje stanowią odpowiedź na apele rolników. Izby rolnicze wielokrotnie zwracały uwagę, że dopłata powinna być wyższa ze względu na duże koszty ubezpieczeń ponoszone przez gospodarstwa. Poza tym wielu rolników w obliczu coraz częściej pojawiających się anomalii pogodowych powodujących szkody chciałoby ubezpieczyć całość gospodarstwa.
Natomiast Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od lat wskazywał, że słonecznik i facelia są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion.
Do jakich upraw i zwierząt będą dopłaty do ubezpieczenia?
Dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych obejmują uprawy:
- zbóż (w tym gryki),
- kukurydzy,
- rzepaku,
- rzepiku,
- chmielu,
- tytoniu,
- warzyw gruntowych,
- drzew i krzewów owocowych,
- truskawek,
- ziemniaków,
- buraków cukrowych,
- bobowate grubonasienne (rośliny strączkowe),
- soi,
- słonecznika,
- facelii,
- lnu,
- konopi,
- bobowatych drobnonasiennych,
- gorczycy,
- roślin zielarskich.
Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich z dopłatą obejmie:
- bydło,
- konie,
- owce,
- kozy,
- drób,
- świnie.
Od jakiego ryzyka rolnik może ubezpieczyć swoje uprawy i zwierzęta z dopłatą?
Rolnik otrzyma 65 proc. dopłaty do ubezpieczenia:
- upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne,
- zwierząt gospodarskich od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.
Kamila Szałaj