Po co ubezpieczać nieruchomości rolne?
Ustawowy obowiązek ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym dotyczy tych o powierzchni powyżej 20 m kw trwale związanych z gruntem i osadzonych na fundamentach.
Takie ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych, takich jak ogień, huragany, powodzie, podtopienia, deszcze nawalne, gradobicia, opady śniegu, uderzenia pioruna, eksplozje, osunięcia i tąpnięcia, lawiny czy upadki statku powietrznego. Brak takiego ubezpieczenia to nie tylko brak zabezpieczenia majątku. Może także skutkować nałożeniem na rolnika kary finansowej.
Czy warto rozszerzać ubezpieczenie?
Dobrowolne ubezpieczenie rozszerza zakres ochrony na sytuacje, które nie zostały wymienione w ubezpieczeniu obowiązkowym, a które wiążą się z poważnymi stratami finansowymi.
- Zakres obowiązkowy ubezpieczenia określony w ustawie to 13 zdefiniowanych zdarzeń losowych. Zakres dobrowolny (OWU "Bezpieczna Zagroda") obejmuje 20 takich zdarzeń, których definicje są trochę inne. To podstawowa różnica, zakres obowiązkowy jest po prostu węższy – wyjaśnia Małgorzata Stawikowska, specjalistka Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa może więc obejmować szkody powstałe w wyniku silnego wiatru (ale nie huraganu), upadku masztu czy drzewa, katastrofy budowlanej, zalania albo obciążenia lodem. Warto więc dopasować zakres dodatkowej ochrony do specyfiki gospodarstwa, zakresu prowadzonej działalności i zagrożeń naturalnych występujących na danym obszarze.
- Rolnicy mają gospodarstwa o dużym areale, o dużym zapleczu sprzętowym. Mogą składować dużo czy materiałów, czy ziemiopłodów. Mają również wyposażone domy mieszkalne. Ubezpieczenie dobrowolne pozwala zabezpieczyć to wszystko, czego nie obejmie ochroną ubezpieczenie obowiązkowe – stwierdza.
Jaki budynek można ubezpieczyć dobrowolnie?
Budynek, który ma zostać objęty dodatkową ochroną, powinien spełniać warunki określone w prawie budowlanym. Jeśli wymaga tego ustawa, konieczne jest pozwolenie na budowę. Ważne są także regularne przeglądy, wymagane przez prawo budowlane.
Wystąpienie szkody nie gwarantuje wypłaty odszkodowania
Nieprzestrzeganie szeroko pojętych zasad BHP, nieprawidłowe przechowywanie paliwa czy niesprawne instalacje, w tym przede wszystkim instalacja elektryczna, mogą wyłączać odpowiedzialność ubezpieczyciela w zakresie obowiązkowej ochrony.
Co jeszcze może spowodować, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone pomimo zawartej polisy?
- W ubezpieczeniach dobrowolnych wszystko, co wiąże się z naruszeniem przestrzegania przepisów powszechnie obowiązującego prawa, jak choćby brak przeglądów elektrycznych czy kominiarskich pod warunkiem, że miało to wpływ na powstanie szkody. Zakład ubezpieczeń może odmówić wówczas wypłaty odszkodowania. Rażące niedbalstwo, wina umyślna, to są przesłanki, które wyłączają odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń – dodaje Małgorzata Stawikowska.
Właściwie dobrany zakres ochrony to przede wszystkim spokój w sytuacji wystąpienia zdarzeń losowych. Rolnicy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę, że w przypadku katastrofy wypłata odszkodowania jest podstawą dalszej egzystencji. Pozwala gospodarstwu dalej funkcjonować i utrzymać płynność finansową.