Ze względu na to, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, warto, aby rolnicy rozważyli ubezpieczenie nie od jednego czy dwóch ryzyk, ale pakietu obejmującego np. ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, deszcz nawalny, huragan oraz grad. Takie podejście może zapewnić ochronę upraw aż do żniwMagdalena Szymańska
StoryEditorubezpieczenie upraw

Ubezpieczenie upraw na zimę i wiosnę - na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

18.10.2024., 16:00h

Trwa jesienny sezon ubezpieczeń upraw. Sprzedaż dotowanych polis będzie prowadzona do 30 listopada lub do wyczerpania puli pieniędzy na dopłaty.

Kto oferuje dotowane polisy ubezpieczeniowe dla rolników?

W tym roku dotowane polisy oferują:

  • PZU,
  • TUW „TUW”,
  • Generali,
  • AGRO Ubezpieczenia TUW,
  • InterRisk,
  • TUZ TUW,
  • VH Polska,
  • ERGO Hestia
  • oraz WARTA.

Przypominamy, że na wysokość odszkodowania oraz cenę polisy wpływa m.in. suma ubezpieczenia. W 2024 r. maksymalne sumy ubezpieczenia na 1 ha zbóż wynoszą 26 600 zł, a rzepaku 18 100 zł.

image
Pomoc dla rolników

Dopłaty dla poszkodowanych rolników: do jakich upraw będzie 4 i 5 tys. zł?

Ile dopłaca państwo?

Dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują w wysokości do 65% składki w przypadku ubezpieczenia upraw rolnych, jeśli zakład ubezpieczeń określi stawki taryfowe ubezpieczenia od wszystkich rodzajów ryzyka na poziomie nie wyższym niż 9% sumy ubezpieczenia, chyba że są to uprawy na użytkach rolnych klasy V i VI – wtedy stawka taryfowa będzie mogła zostać okreś­lona odpowiednio na poziomie 12 i 15% sumy ubezpieczenia. Jeżeli stawki taryfowe określone przez zakład ubezpieczeń przekroczą wskazane stawki, dopłata jest odpowiednio pomniejszana.

Bez ubezpieczenia nie ma dopłat bezpośrednich

Rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie, zgodnie z prawem musi ubezpieczyć przynajmniej połowę powierzchni upraw rolnych, na które przysługują datacje, od przynajmniej jednego z ryzyk obowiązkowych, tj. gradu, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, powodzi albo suszy. Jest to ważne zwłaszcza przy okazji wypłaty ewentualnej pomocy od państwa poza systemem ubezpieczeń. Brak polisy oznacza pomoc niższą o 50%. Tak będzie też w przypadku ogłoszonej przez resort pomocy dla rolników poszkodowanych przez grad, deszcz nawalny i przymrozki wiosenne (patrz nr 40. „Tygodnika”).

Na co szczególnie rolnicy powinni zwrócić uwagę?

Wybierając ofertę zakładów ubezpieczeniowych, warto zwrócić uwagę na te, które są w stanie dopasować ją do indywidualnych potrzeb. VH Polska, na przykład, weźmie odpowiedzialność dla przymrozków wiosennych w zbożach i rzepaku już od 21 marca. Dla wszystkich ryzyk, z wyjątkiem ujemnych skutków przezimowania, odpowiedzialność rozpoczyna się już od 8%.

Każdy pakiet ubezpieczeniowy obejmuje swoim zakresem ryzyko ognia. W ubezpieczeniu deszczu nawalnego zakład odpowie również za zastoiska wodne. Ubezpieczenie ujemnych skutków przezimowania oferowane jest z ryczałtem wypłaty odszkodowania na poziome 15 lub 25% sumy ubezpieczenia.

 

Jeśli rolnik ma w PZU ubezpieczenie budynków rolnych, w sezonie jesiennym 2024 może skorzystać ze specjalnej zniżki na ubezpieczenie zbóż ozimych na wypadek gradu lub gradu, przymrozków wiosennych i ujemnych skutków przezimowania (pakiet Jesień 2024).

AGRO Ubezpieczenia oferuje klientom pakiet Zima Podstawowy, który obejmuje ujemne skutki przezimowania, grad, przymrozki wiosenne, pakiet Zima, rozszerzony o deszcz nawalny, lawinę, obsunięcie się ziemi, huragan, piorun, oraz pakiet Klimat Zima, który obejmuje ryzyka uwzględnione w pakiecie Zima rozszerzone o suszę. Wartym rozważenia rozwiązaniem dla właścicieli gospodarstw rolnych jest opcja zagwarantowanego przez ubezpieczyciela transportu płodów rolnych z pola do gospodarstwa lub punktu skupu. Do pakietów Zima i Klimat Zima można dodatkowo dokupić ubezpieczenie od takich ryzyk pogodowych, jak np. silny wiatr, który nie jest huraganem, a może zniszczyć uprawy, oraz silny deszcz, który nie jest deszczem nawalnym. W ramach ubezpieczenia all risk rolnik zyskuje też ochronę przed stresem termicznym.

Radzimy rolnikom, aby zawsze przed podpisaniem polisy zapoznali się z jej postanowieniami oraz ogólnymi warunkami oferowanego ubezpieczenia, a wszelkie wątpliwości od razu wyjaśniali.

Magdalena Szymańska

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. październik 2024 16:02