Zarówno poprzednia zima, jak i cały obecny rok pokazują, jak wielkie ryzyko, ze względu na zmienną pogodę, niesie ze sobą praca rolnika. Rolnicy w wielu regionach mieli niższe plony albo wręcz nic nie zebrali z powodu przymrozków, gradobicia lub huraganu. Ponadto najnowsza długoterminowa prognoza pogody IMGW pokazuje, że zarówno jesień, jak i zima mogą obfitować w opady. Nie można wykluczyć także deszczy nawalnych.
Od jakich ryzyk można ubezpieczyć uprawy rolnicze?
Z tego powodu eksperci zalecają wykupienie ubezpieczenia upraw rolnych. Dobrze jest przy tym pamiętać, że znaczna część składki jest objęta dopłatą z budżetu państwa. Część towarzystw ubezpieczeniowych już rozpoczęła jesienną kampanię ubezpieczeniową dla rolników. W przypadku Generali Agro rolnicy mają możliwość ubezpieczenia swoich upraw przed skutkami najważniejszych zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać zimą, a do których należą:
- gradobicie,
- ujemne skutki przezimowania,
- przymrozki wiosenne,
- deszcz nawalny,
- huragan.
Polisą można objąć uprawy rzepaku ozimego oraz zbóż ozimych, takich jak np.: pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy lub żyto ozime.
– Ubezpieczenie można dostosować do swoich potrzeb i wybrać jeden z kilku pakietów ochronnych, co daje elastyczność i bezpieczeństwo na wypadek różnych scenariuszy pogodowych – mówi Krzysztof Mrówka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych Generali Agro.
Każdy z ubezpieczycieli oferuje różne warianty obejmujące od jednego do kilku ryzyk. Dla przykładu, w Generali Agro rolnik może wybrać najmniejszy pakiet, chroniący jedynie w zakresie ryzyka uszkodzeń upraw przez grad, poprzez dwa pośrednie obejmujące szkody wynikające z ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych, po ten najbardziej rozbudowany, który dotyczy zniszczeń spowodowanych deszczem nawalnym i huraganem.
Dodatkowe ubezpieczenie nawet do przechowania zbóż w magazynie
– Oprócz pakietów podstawowych, proponujemy dodatkowe rozszerzenia, dzięki którym ochrona majątku jest szczelniejsza. Można ubezpieczyć ziemiopłody przechowywane w magazynach, słomę od ryzyka ognia, a nawet następstwa nieszczęśliwych wypadków, które mogą się zdarzyć na polu, ale co ważne, często też poza nim. W ramach promocji, rolnik, który wykupi w Generali Agro ubezpieczenie upraw otrzyma od nas e-kod o wartości 150 zł na zakupy w jednej z dużych sieci handlowych – dodaje Krzysztof Mrówka.
Jakie są dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczenia upraw rolnych?
Warto pamiętać, że ubezpieczając uprawy, rolnik może otrzymać dopłatę z budżetu państwa, która pokrywa do 65% składki.
Za ubezpieczeniem upraw przemawia jeszcze jedna istotna kwestia – w przypadku wystąpienia kataklizmu, pomoc suszowa czy pomoc dla gospodarwt dotkniętych przez gradobicie jest przyznawana zazwyczaj w wysokości 100% dla gospodarstw, które miały wykupione ubezpieczenie upraw, a jedynie 50% takiej pomocy otrzymują rolnicy, którzy nie posiadali polisy na uprawy.
Ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe
Należy też wziąć pod uwagę, że każdy rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie, zgodnie z prawem musi ubezpieczyć co najmniej połowę powierzchni upraw rolnych, na które otrzymał płatności, od przynajmniej jednego ryzyka obowiązkowego, czyli od gradu, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, powodzi czy suszy. Jeżeli gospodarz nie spełnia tego obowiązku, może zostać nałożona na niego kara.
Paweł Mikos