Rolnicy-powodzianie w potrzebie
Od kilku dni w południowo-zachodniej Polsce trwają ogromne opady deszczu. Doprowadziły one do wezbrania rzek, a w efekcie do powodzi. Woda niszczy wszystko, w tym także gospodarstwa rolne, zabudowania, uprawy, maszyny, paszę dla zwierząt. Wielu rolników znalazło się w opłakanym położeniu i potrzebuje pomocy.
Przeczytaj także: Zbiórka dla powodzian. Czego potrzebują rolnicy z zalanych terenów?
Wsparcia powodzianom udziela cała Polska. Pomoc oferują również firmy ubezpieczeniowe.
VH Polska pomoże rolnikom w usuwaniu skutków powodzi
Jak informuje VH Polska, pracownicy i rzeczoznawcy z całego kraju udadzą się do województw, w których wystąpiła powódź i udzielą pomocy na miejscu.
- Widząc ogrom tragedii, zdecydowaliśmy się uruchomić pomoc dla rolników z terenów dotkniętych powodzią. Nasi pracownicy i rzeczoznawcy z całej Polski udadzą się w na południe, by pomóc przy sprzątaniu. Chcemy, by ta pomoc była dobrze skoordynowana, jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi rzeczoznawcami z tamtych regionów, z których część również została poszkodowana. Pomoc skierowana jest do każdego rolnika – mówi dyrektor oddziału Michael Lösche.
Firma informuje także, że osoby potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z nią bezpośrednio pod numerem telefonu 697 712 806 lub poprzez formularz internetowy, dostępny pod tym adresem. Pomoc koordynują Andrzej Janc i Dawid Chwirot.
- Jesteśmy również w kontakcie z naszymi klientami, których uprawy zostały zniszczone w wyniku deszczy. Rzeczoznawcy dotrą do nich tak szybko jak to będzie możliwe - mówi Dawid Chwirot, odpowiedzialny za likwidację szkód.
Poszkodowani przez powódź rolnicy muszą zgłosić szkody
Prognozy meteorologiczne wskazują, że opady deszczu mogą potrwać jeszcze kilka dni. W niektórych miejscach jednak woda już opadła i ewakuowani mieszkańcy powracają do swoich domów. Ubezpieczyciele przypominają, że każdy poszkodowany przez powódź powinien jak najszybciej zgłosić szkody, aby móc uzyskać wsparcie i odszkodowanie. Wiele towarzystw daje możliwość złożenia odpowiednich dokumentów drogą internetową.
Przeczytaj także: Krajewski: rolnicy dostaną 100 tys. zł na odbudowę budynków w gospodarstwach
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Towarzystwa ubezpieczeniowe apelują również o ostrożność. Należy unikać podróży na zalane tereny, a będąc tam stosować się do zaleceń służb ratunkowych. Obejmuje to między innymi gotowość do ewakuacji w każdej chwili oraz zabezpieczenia najważniejszych przedmiotów. Warto pamiętać, że żywioł jest nieprzewidywalny i troszczyć się przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. PSP/Facebook