Może Pani złożyć wniosek w KRUS o objęcie Pani ubezpieczeniem wypadkowym, co w razie, gdyby uległa Pani wypadkowi w gospodarstwie rolnym zapewni Pani prawo do jednorazowego odszkodowania.
Świadczeniem tym, zgodnie z art. 9 pkt 1) ww. ustawy, jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
Jednorazowe odszkodowanie ustala się proporcjonalnie do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie wynosi ono 809 zł za każdy procent tego uszczerbku.
Na zakończenie należy dodać, że zgodnie z art. 4 pkt 2) ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego jest obowiązkowe. Spełnienie obowiązku ubezpieczenia następuje przez zawarcie umowy z wybranym zakładem ubezpieczeń. Zobowiązany do zawarcia umowy jest rolnik. W myśl ww. ustawy, rolnikiem jest osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne.
Pod pojęciem gospodarstwo rolne rozumie się natomiast obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym. Jest nim także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest na nim prowadzony dział specjalny produkcji rolnej.
Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny.
fot. Pixabay