StoryEditorWiadomości rolnicze

Uciążliwe drzewa sąsiada

08.08.2016., 13:08h
Moje gospodarstwo graniczy z dwóch stron z jednym sąsiadem. Na jego działkach przy samej granicy ze mną rośnie kilka dużych drzew. Ich gałęzie i korzenie wchodzą na moją posesję, uszkadzając dach w budynku mieszkalnym, a także ogrodzenie i maszyny znajdujące się przy ogrodzeniu. Kilkakrotnie rozmawiałem z sąsiadem, aby coś z tym zrobił, ale bez rezultatów. Czy są jakieś przepisy, które określają, w jakiej odległości od granicy można sadzić drzewa? Czy można jakoś zmusić sąsiada do sprzątania liści, gałęzi, usunięcia korzeni lub wycinki drzew? Czy jest jakaś możliwość uzyskania odszkodowania za sprzątanie liści, uszkodzenie sprzętu od gałęzi, budynków itp.?

O kwestiach związanych z odległościami drzew od granicy pisaliśmy już wielokrotnie w „Tygodniku”. Mianowicie brak ogólnych regulacji w tym zakresie. Przepisy odnoszące się do zalesiania gruntów rolnych z unijnego dofinansowania wskazują, że zalesienie wykonuje się w odległości co najmniej 2 m od granicy sąsiedniego gruntu stanowiącego własność innego podmiotu. Przepis odnosi się jednak do nowych drzew sadzonych w ramach tego programu.
O odległościach sadzenia drzew wspomina także Regulamin rodzinnego ogrodu działkowego. Sądy czasami nawiązują także do tego dokumentu. Warto dodać, że 1 października 2015 roku Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców uchwaliła nowy regulamin ROD, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. W jego świetle (§ 53) spośród drzew należy wybierać te słabo rosnące i karłowe oraz sadzić je co najmniej 2 m od granicy działki, ale morele – 3 m, czereśnie i orzech włoski – 5 m (formy szczepione na podkładach słabo rosnących – 3 m). Krzewy – 1 m od granicy działki, leszczyny – 3 m. W dalszej części regulamin (§ 54) stanowi, że spośród drzew ozdobnych można sadzić jedynie te słabo rosnące i to w odległości co najmniej 2 m od granic działki, ale jeśli ich wysokość nie przekroczy 2 m, to 1 m od granicy. W odległości 2 m od granicy wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 m.

Kodeks cywilny stanowi, że właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody (art. 149 k.c.), natomiast według art. 150 k.c. właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu. Jednakże w takim przypadku właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Zatem, jeżeli gałęzie z drzew sąsiada przeszkadzają Panu w korzystaniu z nieruchomości, powinien Pan wezwać sąsiada do usunięcia gałęzi. Jeżeli nie zostaną usunięte, może to Pan zrobić, obciążając sąsiada kosztami (np. zlecając przedsiębiorcy, który wystawi fakturę). Skoro gałęzie, korzenie i drzewa sąsiada były powodem powstania szkody, sąsiad co do zasady powinien zapłacić Panu odszkodowanie. Według ogólnej zasady wyrażonej w art. 415 Kodeksu cywilnego – kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Artykuł 144 k.c. wskazuje, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swojego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Sąsiad, sadząc drzewa, powinien zachować należytą staranność i posadzić je w takiej odległości, aby nie powodować szkody na Pana nieruchomości. Jeżeli sąsiad nie będzie chciał zapłacić odszkodowania czy też przesadzić drzew, może Pan złożyć powództwo do sądu. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 9 lutego 2016 roku (sygnatura akt: I ACa 875/15) orzekł, że „oczywiste jest prawo właściciela do wykorzystywania swojej nieruchomości, na przykład do dokonywania na niej nasadzeń, jednak charakter użytej do tego celu roślinności wymaga doboru nieograniczającego możliwości korzystania z nieruchomości sąsiedniej, zgodnie z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, do celów mieszkalnych”.
(fot. pixabay)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 09:17