I tak, i nie. Za „tak” przemawia fakt, iż jak ocenia Izba Zbożowo-Paszowa jest problem z parametrami wpływającymi na jakość mąki, czyli gęstością i liczbą opadania. Dotyczy on głównie żyta konsumpcyjnego i później zbieranej pszenicy konsumpcyjnej. Te czynniki mogą, wg tej instytucji, w późniejszych miesiącach wpłynąć na wzrost cen tych zbóż. Z drugiej jednak strony, rolnicy, którzy zebrali ziarno o dobrych parametrach i nie są zmuszeni do sprzedaży ziarna zaraz po żniwach, magazynują je w oczekiwaniu na lepsze ceny...
Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 36/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.
Mniejsze zbiory, gorsza jakość, tak ogólnie można ocenić tegoroczne zbiory zbóż w Polsce, choć oczywiście występują bardzo duże zróżnicowania regionalne, które nie zawsze potwierdzają tę tezę. W skupach za ziarno płacą mniej niż przed rokiem. Jedynie za dobrą konsumpcyjną pszenicę można dostać powyżej 600 zł za tonę. Nierzadko za zboża konsumpcyjne czy paszowe oferuje się cenę skupu zbliżoną do 400 zł/t. Czy jest szansa na to, że zboża będą drożeć?