W związku z różnym podejściem do udzielania ulgi inwestycyjnej rolnikom przez gminy, samorząd rolniczy wystąpił do resortu finansów z prośbą o jednoznaczną interpretację przepisów.
Kiedy i komu rzeczywiście przysługuje ulga inwestycyjna.
– Niektóre jednostki samorządu terytorialnego maja problemy z jednoznacznym określeniem, czy ulga w podatku przysługuje rolnikom prowadzących jedynie produkcje roślinna, czy tez jest niezbędny wymóg utrzymania zwierząt gospodarskich (...) Tak więc często, budując wiatę czy garaż na maszyny, rolnik z produkcją zwierzęcą otrzyma ulgę inwestycyjną, natomiast rolnik prowadzący wyłącznie produkcję roślinną, po zbudowaniu identycznego budynku, ulgi nie otrzyma – zaznaczył Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do Ministerstwa Finansów.
Za jakie wydatki rolnik ma prawo do ulgi inwestycyjnej?
W odpowiedzi na pismo izb rolniczych Ministerstwo Finansów w odpowiedzi wyjaśnia, że ulga inwestycyjna przysługuje rolnikowi z tytułu wydatków poniesionych na:
- budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich,
- budowę lub modernizację obiektów służących ochronie środowiska;
- zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód), o ile wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.
Tak więc katalog tych wydatków jest zamknięty.
Tylko rolnik prowadzący produkcję zwierzęcą może skorzystać z ulgi modernizację budynków inwentarskich
W dalszej części pismo urzędnicy z resortu finansów wyjaśniają, że ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich dotyczy wyłączenie podatników podatku rolnego zajmujących się produkcją zwierzęcą.
Natomiast pozostałe wydatki inwestycyjne uprawniają podatników podatku rolnego do uzyskania ulgi inwestycyjnej niezależnie od tego czy zajmują się produkcją roślinną czy zwierzęcą.
Jednocześnie ministerstwo wyjaśnia, że wydatki związane z budową (modernizacją) silosów zbożowych, wiat czy garaży nie należą do żadnej z kategorii wydatków wymienionych w ustawie. A zatem na nie rolnik nie będzie mógł otrzymać ulgi.
Resort przypomina jednocześnie, że jeśli podatnik nie zgadza się z wydaną przez wójta decyzją w sprawie ulgi inwestycyjnej, może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.
Kamila Szałaj
Fot. Archiwum