Pomoc tę reguluje Uchwała Rady Ministrów z 31 sierpnia 2017 r. w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, gradu lub deszczu nawalnego. Przewiduje ona m.in. możliwość skorzystania przez osoby poszkodowane z ulg w opłatach podatku rolnego i podatku od nieruchomości udzielanych przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast na podstawie Ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art. 67a tej Ustawy, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
- odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Jak widać, wspomniana na wstępie uchwała Rady Ministrów nie daje podstaw do zastosowania ulg przewidzianych w Ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Jak stanowi art. 13 tej Ustawy, ulga inwestycyjna z tytułu wydatków inwestycyjnych na określone cele może być przyznana tylko wtedy, jeśli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych. Skoro korzystał Pan z pomocy finansowej przyznanej przez Państwo na odbudowę lub remont budynków, przyznanie ulgi inwestycyjnej jest wykluczone.
Z kolei w myśl art. 13c Ustawy o podatku rolnym, organ podatkowy może przyznać podatnikowi ulgę w podatku rolnym przez zaniechanie jego ustalenia albo poboru w całości lub w części, w wysokości zależnej od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym, ale tylko przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, o którym mowa w Ustawie z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej. Taki stan nie został dotychczas ogłoszony, mimo wystąpienia wielu gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Alicja Moroz
Alicja Moroz
prawnik redakcyjny