W następnym miesiącu skończę 65 lat i chciałbym przekazać gospodarstwo rolne synowi. Zastanawiam się, czy przekazać je w darowiźnie, czy skorzystać z umowy dożywocia. Która umowa jest lepsza?
Korzyści wynikające z zawarcia umowy dożywocia
Biorąc pod uwagę niskie świadczenie z KRUS, korzystniejsza wydaje się umowa dożywocia. Dlatego warto w pierwszej kolejności rozważyć jej zawarcie. Reguluje ją art. 908 k.c. Według niego jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika.
Powinien mu także dostarczać wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, te uprawnienia należą też do treści prawa dożywocia. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.
Kiedy możl...