StoryEditorPorady prawne

Umowa sprzedaży ziemi a zbiór posianego zboża

21.04.2022., 07:04h
Uprawiam grunty rolne należące do mojego wuja. Okazało się niedawno, że wuj chce je sprzedać. Chciałbym zebrać plony, ale czy możliwe jest zawarcie umowy sprzedaży w maju, a wydanie nieruchomości dopiero po żniwach, czyli najwcześniej w sierpniu? Kupujący chce skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilno­prawnych.

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zawarcie obecnie umowy przedwstępnej, a dopiero po żniwach ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości rolnych.

Według art. 389 k.c. umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia umowy przedwstępnej, powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej.

Artykuł 390 k.c. określa, że jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na jej zawarcie. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.

Czy w umowie przedwstępnej można zawrzeć wysokość zaliczki lub zadatku?

Jednakże, gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, uprawniony może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. W...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 07:05