Około 98% ceł, które ukraińscy producenci żelaza, stali, produktów rolnych oraz maszyn płacą obecnie na granicach UE, zostanie zlikwidowanych.
To jednostronne działanie ma pomóc podupadającej gospodarce Ukrainy, pozwalając ukraińskim producentom i eksporterom na oszczędności w wysokości 487 mln euro rocznie. Parlament Europejski poparł je 531 głosami za, przy 88 głosach przeciw oraz 20 wstrzymujących się.
Cła mają być zlikwidowane lub zredukowane najprawdopodobniej od maja do 1 listopada 2014 r., lub do momentu, w którym wejdzie w życie umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą, zawierająca wszechstronne porozumienie o obustronnej liberalizacji handlu.
W przypadku eksportu produktów rolnych zniesione zostanie ponad 80% taryf celnych. Niemniej jednak, UE ograniczy ilości produktów tzw. wrażliwych, takich jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób, które będą mogły być importowane bez cła. Chodzi o to, aby nie naruszyć interesów naszych producentów.
Działania preferencyjne ze strony UE nie będą wymagały od Ukrainy działań wzajemnych, polegających na usunięciu opłat celnych na towary importowane z Unii. Mają one jednak pozostać na dotychczasowym poziomie.
Import z Ukrainy do UE, będzie podlegał unijnym zasadom dotyczącym oznakowania kraju pochodzenia, a władze ukraińskie będą musiały zapewnić, że żadne towary z krajów trzecich nie przenikną do Wspólnoty przez Ukra- inę, jako towary tam wyprodukowane.
Zasady te pozwolą także na przywrócenie opłat celnych, jeśli napływ towarów importowanych z Ukrainy mógłby zagrozić producentom tego typu towarów na terenie UE lub spowodować poważne trudności.
ms