Umowa o wolnym handlu jeszcze przed końcem roku
Prace nad porozumieniem trwały już w zeszłym roku, jednak strony nie doszły do konensusu w sprawie wolnego rynku dla sektora rolnego. Niedawno wrócono do rozmów i negocjacje znów nabrały tempa, bo Meksyk coraz bardziej obawia się działań Donalda Trumpa w kwestii NAFTA (umowa o wolnym handlu zawarta pomiędzy Meksykiem, USA i Kanadą).
Bruksela przewiduje, że umowa z Meksykiem zostanie sfinalizowana przed końcem roku, gdyż zostało jeszcze do uregulowania kilka kwestii technicznych. Będzie ona wzorowana na niedawno zatwierdzonym pakcie między Brukselą a Kanadą (CETA). Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan podkreśla, że umowa będzie korzystna dla sektora rolno-spożywczego, bo stworzy nowe możliwości eksportu unijnych produktów spożywczych. Z kolei Ildefonso Guajardo, meksykański Minister Gospodarki, powiedział, że umowa ułatwi eksport produktów takich jak sok pomarańczowy, tuńczyk, szparagi, miód, jak również produktów mięsnych. Natomiast lepszy i tańszy będzie dostęp do produktów rolnych typu sery, mleko w proszku, wieprzowina i czekolada. Tym samym Unia liczy, iż dzięki nowemu porozumieniu państwa wspólnoty zwiększą eksport do Meksyku wieprzowiny (z bezcłowym handlem praktycznie wszystkimi produktami wieprzowymi). Umowa zlikwiduje również cła na produkty takie jak czekolada (obecnie wynoszą nawet do 30%) i makarony (obecnie nawet do 20%).
Europejskie produkty będą chronione przed kopiowaniem
Nowe porozumienie gwarantuje też ochronę oznaczeń geograficznych niektórych produktów. Aż 340 europejskich produktów spożywczych i napojów będzie chronione przed kopiowaniem w Meksyku. Na przykład, nazwa „champagne” może odnosić się wyłącznie do wina musującego z północy Francji. Nie brak jednak kontrowersji w tej kwestii, np. w przypadku sera manchego – wg UE nazwa ta może się odnosić tylko do owczego sera z Hiszpanii, podczas gdy Meksyk ma swój „manchego”, który powstaje z mleka krowiego.
Europa ważnym partnerem handlowym dla Meksyku
W 2016 r. Unia Europejska była dla Meksyku trzecim co do wielkości partnerem importowym, po USA i Chinach. Od 2000 r. wymiana handlowa z Meksykiem rosła corocznie o 8%. UE importuje z Meksyku głównie paliwa i sprzęt sektora wydobywczego, sprzęt biurowy i telekomunikacyjny, sprzęt transportowy i maszyny. Eksport UE do Meksyku obejmuje przede wszystkim maszyny, sprzęt transportowy, produkty chemiczne oraz paliwa i produkty sektora wydobywczego.
Jeśli chodzi o procedury celne, nowa umowa wprowadzi zasady, które uproszczą przygotowanie niezbędnej dokumentacji i prowadzenie kontroli w meksykańskich urzędach celnych. Będzie to również pierwsza umowa handlowa UE zawierająca postanowienia dotyczące wspólnej walki z korupcją i praniem brudnych pieniędzy. Porozumienie umożliwi firmom wzajemny dostęp do rządowych zamówień publicznych. Przedsiębiorstwa będą miały równe prawa, niezależnie od tego, czy złożą ofertę w przetargu rządowym w Meksyku, czy w UE.
dr Magdalena Szymańska
dr Magdalena Szymańska