Ma być prościej i szybciej. Tak komentowane są zmiany w Prawie budowlanym, które na początku listopada przyjęła Rada Ministrów. Nowe przepisy wejdą w życie w pierwszym półroczu przyszłego roku. Co one oznaczają dla rolników?
Na wniosek ministra rolnictwa uproszczono zasady, na jakich ma odbywać się budowa szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę z wykorzystaniem procedury zgłoszenia.
Zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę wystarczy zgłosić
Zrezygnowano z ograniczenia objętości zbiornika. Obecnie proces budowy szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności większej niż 25 m³ wiąże się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Po zmianach, bez względu na pojemność, wystarczy, że rolnik zgłosi taką inwestycję. Zmiana upraszczająca procedury budowy szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności większej niż 25 m³, związana jest z potrzebą dostosowania się rolników do wymagań Programu azotanowego.
Warto zaznaczyć, iż jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nabór wniosków „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.
Można z niego otrzymać wsparcie na budowę zbiorników i płyt do składowania obornika. Przypomnijmy, iż według obecnie obowiązującego Prawa budowlanego, budowa płyt do składowania obornika nie wymaga pozwolenia na budowę i w te...