Będą zaliczki dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Najpierw zgodę na ich wypłatę wydała Komisja Europejska, teraz taką decyzję podjął rząd.
Rolnicy mają problemy finansowe, potrzebują zaliczek dopłat bezpośrednich
MRiRW przygotowało właśnie rozporządzenie w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2022 r. Konieczność wcześniejszej wypłaty pieniędzy tłumaczy złą sytuacją rolników.
Zaliczki dopłat bezpośrednich: w jakiej wysokości będą wypłacane?
Państwa członkowskie mogą między 16 października a 1 grudnia wypłacać zaliczki w wysokości do 50 proc. płatności bezpośrednich. Ale w przypadku sytuacji nadzwyczajnej Komisja Europejska może zgodzić się na 70 proc. Bruksela taką decyzję podjęła i w odniesieniu do roku składania wniosków 2022 państwa członkowskie mogą wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości do 70 proc. Natomiast w przypadku płatności obszarowych PROW jest to 85 proc. należnych dopłat.
- Wypłata zaliczek na poziomie 70% pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tego instrumentu do poprawy płynności finansowej gospodarstw. Uwzględniono przy tym możliwości finansowe budżetu państwa w zakresie prefinansowania zaliczek na poczet płatności ostatecznie finansowanych z budżetu unijnego – napisało w rozporządzeniu ministerstwo rolnictwa.
Ministerstwo rolnictwa przewiduje także wypłatę zaliczek na następujące działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za 2022 r.:
- „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”
- „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”,
- „Rolnictwo ekologiczne”,
- „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami
Od kiedy ruszą wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich?
Przelewy na konta rolników ruszą 17 października. Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane wyłącznie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2022 r. W tym roku dopłaty bezpośrednie otrzyma 1,26 mln rolników.
oprac. wk, fot. envato.com