StoryEditorPorady prawne

W jaki sposób można wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

05.01.2020., 11:01h
Posiadając grunty rolne można postarać się o odrolnienie działki, czyli wyłączenie jej z produkcji rolnej i wykorzystanie w innym celu, na przykład budowlanym. Gdzie trzeba się udać, aby uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia posiadanych gruntów? Czy wiąże się to z opłatami?

Nasz Czytelnik zwrócił się z następującym pytaniem: "Z zagospodarowania przestrzennego wynika, że część moich gruntów rolnych może być wykorzystywana na inne cele. Uzyskałem w gminie informację, iż aby to robić, muszę najpierw wyłączyć te grunty z produkcji rolnej. Co to oznacza i gdzie muszę się udać, w celu wyłączenia tej ziemi z produkcji rolniczej"

Czym jest wyłączenie gruntów z produkcji i jakie grunty obejmuje?

Według ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych pod pojęciem wyłączenia gruntów z produkcji - rozumie się rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów. Artykuł 11 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi, że wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Podobnie jest z gruntami, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 (np. pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej), oraz gruntami leśny...
Pozostało 51% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 18:04