StoryEditorPorady prawne

W jakiej odległości od sąsiada można postawić zbiornik na odchody zwierzęce?

10.05.2022., 11:05h
Wśród aktów prawnych oczekujących w kolejce do nowelizacji jest projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Główne zmiany związane są ze wzrostem zainteresowania budową biogazowni rolniczych. Oprócz zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce wprowadzono kategorie otwartych zbiorników na płynne odchody zwierzęce. W jakich odległościach od budynków mieszkalnych oraz sąsiadów można stawić takie zbiorniki?

Zbiorniki zamknięte - jakie są ograniczenia?

Zamknięte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce oraz zamknięte zbiorniki na płynne produkty powstałe w wyniku procesu fermentacji towarzyszącej produkcji biogazu rolniczego, mierzone od pokryw i wylotów wentylacyjnych, mogą być stawiane w odległości co najmniej 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie bliżej niż 15 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach. Jeśli zbiorniki miałyby sąsiadować z budynkiem, w którym przetwarza się artykuły rolne, można je postawić w odległości minimum 15 m. W przypadku gdy w pobliżu planowanej budowy znajdują się silosy na kiszonkę, magazyny pasz i ziarna oraz silosy na zboża i pasze, trzeba zachować od nich pięciometrowy odstęp. W stosunku natomiast do sąsiedniej działki dopuszcza się odległość zaledwie 4 m.

Zbiorniki otwarte - jakie są ograniczenia?

Z kolei otwarte zbiorniki na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, otwarte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce oraz płyty do składowania obornika nie powinny stać bliżej niż 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie bliżej niż 30 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach. Od budynków, w których przetwarza się artykuły rolne, trzeba zachować odległość 50 m, a od magazynów pasz i ziarna oraz silosów na kiszonki – 10 m. Silosy na zboże i pasze mogą stać nie bliżej niż 5 m, a od takich zbiorników do granicy sąsiedniej działki powinno być nie mniej niż 4 m.

Zamknięte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce oraz zbiorniki na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, a także płyty do składowania obornika można postawić bliżej lub na granicy działek tylko wtedy, jeśli będą przylegać do tego samego rodzaju budowli rolniczych na działce sąsiedniej.

Co ze zbiornikami na biogaz?

Biogazownia to nie tylko zbiorniki na odchody i poferment, ale przede wszystkim komory fermentacyjne i zbiorniki na biogaz rolniczy. Nie wolno ich budować bliżej niż 20 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od budynków inwentarskich i wszelkich innych niepowiązanych technologicznie z biogazownią. Jeśli mają one sąsiadować z silosami na zboże i pasze, trzeba zachować dystans 15 m. Z kolei od granicy z sąsiednią działką musi być zachowana odległość 5 m.

Jakie obowiązują strefy bezpieczeństwa?

Ponadto wokół instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego ustala się strefy bezpieczeństwa – w zależności od łącznej pojemności komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego. Mierzy się je od zewnętrznych krawędzi skrajnych budowli i urządzeń budowlanych wchodzących w skład instalacji. W przypadku instalacji o pojemności:

  • do 350 m3 – strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 3 m,

  • ponad 350 m3 do 700 m3 – co najmniej 5 m,

  • ponad 700 m3 – co najmniej 8 m.

Strefa bezpieczeństwa powinna być oddzielona ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m oraz oznakowana tablicami ostrzegawczymi: „Instalacja służąca do otrzymywania biogazu rolniczego. Zagrożenie wybuchem. Używanie ognia otwartego i palenie tytoniu zabronione”.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 12:53