StoryEditorWiadomości rynkowe

W Polsce wzrost pogłowia świń największy w całej UE

03.04.2018., 14:04h
W Polsce rośnie pogłowie trzody chlewnej i postępuje proces regionalizacji produkcji. Według danych GUS za grudzień ub.r. 66% pogłowia znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach (wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i mazowieckie). Warto zaznaczyć, iż 36% pogłowia trzody zlokalizowane jest w woj. wielkopolskim.

Wzrost pogłowia świń w strefach ASF


Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zwraca uwagę na relatywnie wysoki wzrost pogłowia trzody w województwach, na których obszarze występuje ASF. Chodzi o województwo : lubelskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Spadek loch prośnych zanotowano jedynie w oj. lubelskim (o 6%). Natomiast w woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim przybyło ich odpowiednio o 4,6% i 14,5%.

Jednakze w woj. lubelskim i mazowieckim mieliśmy do czynienia ze spadkiem pogłowia prosiąt – znacznie większym niż średni w kraju. W woj. lubelskim pogłowie to obniżyło się o 15%, a w woj. mazowieckim o 13%.

Warto zaznaczyć, iż w woj. lubelskim oraz w woj. mazowieckim na koniec ubiegłego roku odnotowano znaczny wzrost liczebności tuczników (odpowiednio o 19,8% oraz o 24,8%). Przybyło ich tam więcej niż średnio w kraju.

Spadek pogłowia jedynie w województwie podlaskim


Jak zauważają eksperci z Instytutu, wpływ choroby ASF na rozwój pogłowia widać w zasadzie tylko w woj. podlaskim. Zmniejszyła się tam zarówno liczebność prosiąt, jak i loch prośnych. Pogłowia prosiąt spadło o 24% a loch prośnych o 3%.

W krajach UE także wzrasta liczba świń


W wielu krajach UE na koniec ub.r. pogłowie trzody także wzrosło, choć nigdzie nie było tak wysokiej stopy wzrostu, jak w Polsce. W Niemczech, wzrost pogłowia był relatywnie mały. W grudniu 2017 r. liczyło ono 27,5 mln szt. i było większe niż rok wcześniej o 0,6%. Niemcy utrzymywały o 0,5% mniej prosiąt i o 1,3% mniej macior. W Danii natomiast na koniec ubiegłego roku, pogłowie trzody wyniosło 12,8 mln sztuk i było o 4,5% większe niż rok wcześniej. Liczebność prosiąt wzrosła tam o 5,6%, a macior prośnych o 2,7%. W Hiszpanii, prosiąt przybyło o 4,1% a macior prośnych zmalało o 2%.




dr Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 09:46