StoryEditorWiadomości rolnicze

W tym roku rolnicy mogą produkować na ugorach. Czy mimo to dostaną płatność za zazielenienie?

09.04.2022., 10:04h
W tym roku na ugorach będzie można uprawiać rośliny na cele spożywcze i paszowe. Resort rolnictwa przygotował przepisy w tej kwestii. Czy rolnicy otrzymają płatność za zazielenienie, jeśli na takich gruntach będą prowadzić produkcję rolną?

W związku z wojną w Ukrainie i kryzysem żywnościowym Bruksela zgodziła się na tymczasowe odstępstwo pozwalające na produkcję wszelkich upraw na cele spożywcze i paszowe na gruntach ugorowanych w całej UE. Zwiększy to zdolność produkcyjną UE pomimo ograniczonej dostępności żyznych gruntów. Do użytku ma trafić 4 mln ha w całej UE.

Polskie ministerstwo przedstawiło właśnie projekt przepisów w tej kwestii. Rolnicy czekali na te wytyczne, bowiem jeśli mają zdążyć z wiosennymi zasiewami na tych gruntach, to już powinni znać regulacje, zwłaszcza dotyczące dopłat za ugory.

Użytkowane ugory uznane za oddzielną uprawę w ramach dywersyfikacji

Zgodnie z oczekiwaniami rolników, ministerstwo rolnictwa zezwoliło na płatność za zazielenienie do gruntów ugorowanych, nawet jeśli na takich gruntach prowadzona jest produkcja rolna. W tym przypadku grunty ugorowane zostaną uznane jako dywersyfikacja upraw.

- Decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w zazielenieniu w ramach dywersyfikacji upraw, nawet jeśli na takich gruntach prowadzona jest produkcja rolna (wypas zwierząt, zbiór do celów produkcyjnych, czy uprawa). Wprowadzenie odstępstwa od obowiązującej zasady na ugorach – zakazu produkcji, ma na celu umożliwienie rolnikom wykorzystania w jak największym stopniu dostępnej powierzchni do produkcji żywności i pasz dla zwierząt - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Co rolnicy będą mogli uprawiać na ugorach?

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.  

„Projektowane rozporządzenie zawiera korzystne rozwiązania dla rolników (i w konsekwencji konsumentów), umożliwiając w roku 2022 wykorzystanie ugorów (na których obowiązywał zakaz produkcji) deklarowanych do dywersyfikacji upraw w ramach zazieleniania do celów produkcyjnych: wypasu, zbioru do celów produkcyjnych, czy wykorzystania pod uprawę roślin, z uwagi na obecną trudną i nieprzewidywalną sytuację związaną z zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie”– napisano w uzasadnieniu rozporządzenia. 

Na tych gruntach rolnik będzie mógł stosować nawozy mineralne i pestycydy.

Warto pamiętać, że odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

Ilu rolników skorzysta na włączeniu ugorów do produkcji?

Beneficjentami zmian w przepisach są rolnicy  zobowiązani do realizacji praktyki dywersyfikacji upraw. Ich liczbę szacuje się na ok. 226 tys. osób

wk
fot. pixabay.com
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 23:07