Już ponad dwa lata temu Jarosław Kaczyński, prezes PiS obiecał przywracanie połączeń PKS, czyli likwidację białych plam komunikacyjnych na mapie Polski. Teraz jest szansa, że pomysł ten zostanie zrealizowany, bo rząd zamierza powołać spółkę PKP Autobus. Tam gdzie kolej nie dojeżdża, ma powstać sieć połączeń autobusowych, które kursowałyby do stacji kolejowych. Dla mieszkańców wsi byłoby to duże ułatwienie.
- PKP Autobus ma wypełnić nadzieję na likwidację wykluczenia komunikacyjnego, poprzez połączenie przewozów kolejowych z przewozami pasażerskimi. Mogą Niemcy jeździć taką spółką po swoich drogach, myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy taką spółkę mogli w Polsce zrealizować – wyjaśniał podczas ostatniego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Kiedy powstanie spółka PKP Autobus? Na jakich trasach będą połączenia?
Prace nad powołaniem spółki PKP Autobus dopiero się rozpoczęły. Na razie wiemy tyle, że autobusy mają jeździć do i z miejscowości, w których nie ma szlaków kolejowych lub są one nieużywane np. ze względu na zły stan techniczny. Pojazdy te mają pochodzić z istniejących już przedsiębiorstw komunikacji samochodowej. Na razie trwa analiza wybranych spółek.
- Przeprowadzone badanie due dilligence (rodzaj analizy biznesowej) pozwoli ocenić stan tych przedsiębiorstw, możliwości wykorzystania ich potencjału oraz posłuży do określenia strategii ich dalszego funkcjonowania, m.in. z uwzględnieniem ewentualnego wykorzystania ich zasobów do zapewniania transportu pasażerów podróżujących koleją do celu ich podróży, jeżeli leży on poza szlakiem kolejowym – wyjaśnia Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych w odpowiedzi na interpelację Michała Wypija, posła Porozumienia.
PKP ma przedstawić "ostateczną koncepcję" uruchomienia autobusów
Po zakończeniu tych analiz, PKP S.A. ma wypracować i przedstawić Ministrowi Aktywów Państwowych ostateczną koncepcję, dotyczącą optymalnego zagospodarowania zasobów spółek, prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej.
Kamila Szałaj, fot. mapadotacji.gov.pl