Ustępstwo dotyczy rolnika lub domownika, który został objęty powszechnym ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Dotyczy to także osób, które pełnią, pobierając za to wynagrodzenie, funkcję w radzie nadzorczej. Jest to dobra informacja zwłaszcza dla tych, którym zależy na kontynuacji ubezpieczenia rolniczego, bo np. zbliżają się do wieku emerytalnego i brakuje im jeszcze lat do przejścia na emeryturę z KRUS.
Warto pamiętać, że ustępstwo nie dotyczy umowy o pracę ani też prowadzenia działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku obowiązuje bowiem zasada wyższości ZUS nad KRUS. W drugim natomiast, aby pozostać w KRUS, prowadząc firmę, nie można przekroczyć kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W 2016 r. jest to 3258 zł.
„Podwyższenie progu z połowy do całego minimalnego wynagrodzenia jest wynikiem licznych postulatów zgłaszanych przez rolników, jak i organizacje związane z rolnictwem” czytamy w uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy. Według wyliczeń KRUS, zmiana przepisów spowoduje wzrost liczby ubezpieczonych w Kasie o blisko 2353 osoby, co stanowi 0,17% liczby osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym według stanu na koniec pierwszego kwartału 2016 roku.
Jak wskazuje ta instytucja, ubezpieczenie społeczne rolników kontynuowałoby 75% rolników (domowników) wyłączonych z tego ubezpieczenia w 2015 roku w związku z osiągnięciem przychodu w rozliczeniu miesięcznym w kwocie wyższej niż 50% minimalnego wynagrodzenia. ms