Wzrost przerobu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych skupionych w PSPO, które reprezentuje ponad 90% tego rynku w kraju, przełożył się w sposób bezpośredni na produkcję oleju, która wyniosła w 2015 roku 1 135 tys. ton oleju surowego (w 2014 roku było to 1 029 tys. ton) oraz 434 tys. ton oleju rafinowanego (415 tys. ton w 2014 roku).
„Silna korelacja stanu i rangi polskiego przemysłu olejarskiego z uprawą rzepaku w Polsce stanowi niezwykle ważny element rozwoju obszarów wiejskich, stabilizacji dochodów rolniczych, a także budowania bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego kraju. Ponad 60% bowiem oleju produkowanego przez firmy członkowskie PSPO przeznaczana jest do produkcji biopaliw zużywanych w większości na miejscu w ramach realizacji przez podmioty paliwowe tzw. Narodowych Celów Wskaźnikowych” - skomentował Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.
„Wyniki produkcyjne Członków PSPO jednoznacznie wskazują, jak ważna jest to gałąź przemysłu rolno-spożywczego. Dlatego problemy branży m.in. w zakresie oszust VAT w obrocie olejem rzepakowym czy niejasna póki co perspektywa dla europejskiego rynku biopaliw po 2020 roku muszą być ujęte w agendzie działań krajowej administracji, tak aby dotychczasowy trend obserwowany zarówno na poziomie produkcji rolnej, jak i zakładów tłuszczowych mógł być w sposób niezakłócony kontynuowany w kolejnych latach” – podsumował Adam Stępień.
PSPO